Czym jest zegarowy roczniak?
Obiegowa nazwa wyjaśnia niemal wszytko. Niemal, ponieważ złożona konstrukcja mechanizmu, zasada działania nie należy do najbardziej popularnych i prostych. Na tym jednak polega jego fenomen, oryginalność, a nawet majestatyczność. Na pozór elegancki dodatek stylowego pomieszczenia, nawiązujący estetyką do najbogatszego okresu lat 30. minionego wieku skrywa wiele tajemnic, a na poprawność jego działania wpływa nawet podłoże.
Jak działa roczniak?
Dla prawidłowego działania bardzo istotna jest powierzchnia na której stoi, ponieważ chcąc uzyskać maksymalnie precyzyjne wskazanie godziny, a także nieprzerwaną sprawność przez cały okres od jednego nakręcenia do ponownego, konieczne jest usadowienie go na równym, stabilnym podłożu. Na takim, które nie jest narażone na uciążliwe drgania lub przesuwanie. Przyjmuje się, iż najlepszym miejscem będzie najcięższy mebel w pokoju, stabilnie przymocowana półka ścienna lub kominek, chociaż w tym ostatnim przypadku istnieje ryzyko mikrodrgań przy każdym kroku w jego okolicach lub dorzucaniu drewna. Skoro jednak wspominamy o nakręcaniu, łatwo powiązać to z mechaniczną metodą zasilania (nakręcanie sprężyny). Anatomia kominkowych modeli kopułkowych opiera się przeważnie o połączenie stalowej podstawy i kolumn oraz szklanej pokrywy. Zegary roczne wyróżniają się także wiszącym balastem, wychwytem Grahama lub napędem sprężynowym, dzięki którym nakręca się je raz na rok (działa nawet do 400 dni po nakręceniu).
Mechaniczny zegar kominkowy Haller
Prawdziwą perłą w naszej ofercie jest kopułkowy zegar kominkowy o mechanicznym naciągu marki Haller. Jest dość kompaktowych rozmiarów: wysoki na 30 cm, szeroki i głęboki na 18 cm. Składa się z metalowych filarów w kolorze złotym, beżowej tarczy z opisanymi cyframi arabskimi wszystkich godzin i namalowanym ornamentem dekoracyjnym z motywem kwiatowym. U szczytu tarczy i kolumn górują zdobne sterczyny. W tym konkretnym przypadku wymaga zaledwie minimum naszej uwagi raz na 6 miesięcy, bo właśnie tyle wynosi rezerwa chodu przy maksymalnym nakręceniu sprężyny. Hipnotyzujący ruch obrotowego wahadła zegara kominkowego Haller uwiedzie każdego kolekcjonera niebanalnych, wiecznych zegarów.
Na pozór modele te mogą sprawiać wrażenie „gry niewartej świeczek”, jednak jest to całkowicie mylne założenie. Dlaczego? Przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie opiera się na znanej od lat technologii, która bezawaryjnie przetrwała do dziś. W dalszym ciągu stanowią rzadkość w naszych domach, dlatego unikatowość z pewnością doda klasy i prestiżu każdemu pomieszczeniu.
Zanim zdecydujecie się na zakup zegara tego typu, warto zapoznać się z jego dokładną specyfikacją i zaczerpnąć rady eksperta. Jeśli będziecie chcieli uzyskać więcej informacji — serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci z pewnością odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.