Davosa - szwajcarska precyzja
Davosa jest obecnie najwyżej pozycjonowaną marką szwajcarską w naszej ofercie. Marka wpasowała się w nasza kolekcję wprowadzając kilka interesujących rozwiązań. Te najciekawsze chcielibyśmy wam przedstawić w poniższym artykule. Davosa, jako jedyna w naszej ofercie posiada Divery WR500.
Ternos dla profesjonalistów
Davosa posiada szeroką kolekcję diverów. Kolekcja Ternos jest dla profesjonalistów, którzy szukają zegarka nie tylko stylizowanego na nurka, ale i spełniającego swoje zadanie pod wodą. Klasa wodoszczelności Ternos to WR500 - 50 atmosfer. Najdroższe modele Ternos posiadają dodatkowo automatyczny zawór helowy dla wyrównania ciśnienia w zegarku. Zegarki pracują na mechanizmach Davosa, które są automatyczne z możliwością ręcznego dokręcenia.
Największe wrażenie robią na mnie granatowe tarcze, w ciemnym głębokim kolorze, pięknie połyskującym. Indeksy nie są płaskie, są wypukłe z trójwymiarowym efektem. Kształt wskazówek został elegancko zaprojektowany. Szczególnie atrakcyjne jest kółeczko na sekundniku, które krąży po tarczy niczym satelita. Wszystkie elementy na tarczy są przyjemnie skomponowane w czystej bieli ze stalą i ładnie kontrastują z granatem - dzięki temu cyferblat jest bardzo czytelny.
Jakość stali użyta przy produkcji bransolety i koperty jest wysokiego C. Oszlifowanie tych elementów zegarka jest staranne i bezkonkurencyjne w swojej klasie cenowej. Widzimy tutaj elementy stali szczotkowanej i polerowanej, dające efekt cieniowania. Padające światło wzmacnia ten efekt i daje poczucie głębi przestrzennej.
Bezel jest obrotowy i rewersyjny, wykonany został z ceramiki. Wybór takiego materiału podnosi walory estetyczne, oraz podkreślił także połysk tarczy.
Argonautic
Dla mniej wymagających miłośników podwodnych przygód jest kolekcja Argonautic z wodoszczelnością WR300 i ręcznym zaworem helowym. Mechanizmy użyte w tych zegarkach, są takie same jak w Ternosach.
Tarcza bardzo podobna, różnice występują w detalach. Widzimy, że użyte zostały inne kształty wskazówek oraz indeksów. Tarcza nie jest taka błyszcząca, ale bardziej matowa z chropowatą fakturą.
Nautic Star z ceramicznym bezelem
Nautic star posiada mechanizm kwarcowy i wodoszczelność WR100. Nie jest to funkcyjnie pełnoprawny nurek, ale posiada charakterystyczny design i jest odpowiedni do pływania. Cena jest dużo niższa od modeli ww. modeli Ternos i Argonautic, dlatego stanowi dla nich świetną alternatywę, jeśli ktoś nie potrzebuję profesjonalnego nurka.
Vintage Diver
Jedyne nurki pracujące na mechanizmach kwarcowych(Ronda). Ciekawe wzory stylizowane na Vintage. Wymiar koperty to klasyczne 39mm. Obecnie rozmiar taki jest już niespotykany wśród męskich zegarków. Ponad 10 lat temu był to standard i do niego nawiązuję Davosa. W pierwszym wrażeniu wydaje się bardzo mały, ale na szczupłym i normalnym nadgarstku wygląda naprawdę dobrze. Nieduży, nienachalny i elegancki. Na pewno osoby interesujące się zegarkami dłużej niż kilka lat, są w stanie zaakceptować dzisiaj te 39mm na nadgarstku.
Kolekcja jest wykonana tak, aby przypominała prawdziwe zegarki sprzed wielu lat.
Paski skórzane ucharakteryzowano na pokryte patyną. Paski mają celowe przebarwienia i przetarcia w okolicy koperty żeby wyglądały na stare. Przetarte elementy to nie tylko inny kolor ale i faktura, która jest bardziej szorstka w tych miejscach. Taki zabieg można porównać do mody na przetarte dżinsy. Zegarek ma wyglądać jakby rzeczywiście przetrwał od lat 60. Kolekcja nabrała cech mody grunge. Zamiast glamouru mamy surowy styl, pozornie niechlujny i niestaranny, wyglądający jakby noszącemu nie zależało, a w rzeczywistości ma być bardzo naturalny.
Warto zauważyć różnorodność pośród tych nurków, każdy ma trochę inną fakturę paska.
Jak widzimy klasyczne nurki występują w Davosie w wielu konfiguracjach i każdy może wybrać swoją ulubioną wersję.
Pontus All-Stars
Modelem flagowym na naszej półce jest Pontus All-Stars z manualnym naciągiem Eta Unitas. Komplet zegarków powstał z myślą o fanach motoryzacji. Zegarek wyprodukowano w hołdzie Mercedesowi Benz SL z 1954. Model mocno limitowany, ponieważ jest ich tylko 300 sztuk na cały świat.
Przeszklony dekiel pozwala nam na obserwację pracy mechanizmu. Przyglądając się zaobserwujemy rubiny w mechanizmie wytrzymujące największe tarcia werku, widzimy również tętniącą życiem sprężynę, pulsującą niczym prawdziwe serce. Podczas nakręcania koło zapadkowe w kontakcie z zapadką przyjemnie terkoczą.
W zestawie z zegarkiem jest miniaturka Mercedesa.
Z boku koperty znajduje się nr limitacji.
Klasyka zawsze w cenie
Davosa to nie tylko sportowe modele ale również klasyczne garniturowce oraz piloty.
Ambasadorzy
Nik Linder, mistrz świata w swobodnym nurkowaniu pod lodem używa Argonautic Chrono. Trener personalny Jakub Kucner nosi Davosa Nautic Star, Rafał Maślak i Jonkisz, misterzy Polski upodobali sobie klasyczne modele.
Do ambasadorów marki należą również: Magdalena Bieńkowska Miss Polski, Luca Tribondeau - narciarz freestylowy, aktor Leszek Lichota, rajdowiec Paweł Szkopek, blogerka Magdalena Antosiewicz, Eliza Gwiazda - dziennikarka,.