Dlaczego zegarek się zatrzymuje?

2017-09-29

Dlaczego zegarek przestał działać?”. Pytanie, które zadajemy sobie w momencie, gdy wskazówki naszego zegarka kwarcowego/mechanicznego stoją w miejscu lub cyferblat elektronicznego nie wyświetla liczb. Zaraz potem udajemy się do zegarmistrza z nadzieją, że to rozładowana bateria. Istotnie, potrzeba wymiany zasilania to najczęstsza przyczyna tego, że zegarek przestał pracować, jednak istnieją także inne powody. Niestety niektóre z nich wiążą się z kosztami o wiele większymi niż zakup nowego akumulatora, ale niektóre mogą nie wymagać żadnego wkładu finansowego. W tym artykule chcieliśmy przedstawić kilka najpopularniejszych przyczyn tego, że zegarek się zatrzymał.

Dlaczego zegarek się zatrzymuje?

Wyładowana bateria

Jak już zostało wspomniane, najczęściej jest to związane z rozładowaną baterią. Co ciekawe taka sytuacja może mieć miejsce nawet w nowo kupionych zegarkach. Jeżeli urządzenie leżało na wystawie lub w magazynie, bez specjalnego zabezpieczenia koronki, mogło z czasem utracić potrzebne zasilanie. Pozostaje pytanie, po czym rozpoznać, że bateria się rozładowuje? Pierwszym symptomem może być to, że zegarek się regularnie spóźnia, druga sytuacja, w której urządzenie daje nam znać o tym, że jego bateria jest na wyczerpaniu to przeskakiwanie wskazówki sekundowej o kilka pozycji naraz. W niektórych zegarkach montowany jest tryb energooszczędny, który charakteryzuje właśnie takie działanie. Optymistyczną wiadomością jest fakt, że baterie do zegarków nie są drogie, a koszt samej wymiany u zegarmistrza to najczęściej parę złotych. Mając odpowiednie narzędzia, można spróbować zrobić to samodzielnie, aczkolwiek zalecamy wizytę u specjalisty, ponieważ jeżeli dojdzie do rozszczelnienia lub jakiegokolwiek innego uszkodzenia mechanicznego, może to skutkować utratą gwarancji.

Nienaładowany akumulator

Ten akapit tyczy się zegarków, które zasilane są przez promienie słoneczne za pomocą specjalnego systemu miniaturowych „solarów” i akumulatorów. Takie mechanizmy montowane są w nowoczesnych zegarkach damskich oraz męskich, a właściciele zazwyczaj są zorientowani w tym, że taki zegarek trzeba, co jakiś czas wystawić na słońce, aczkolwiek w przypadku, gdyby komuś to umknęło, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy nasza busola przypadkiem nie jest zasilana w taki sposób.

Mechanizm nie jest nakręcony

Zegarków całkowicie mechanicznych manualnych jest mniej na rynku ale nadal cieszą się powodzeniem wśród kolekcjonerów czasomierzy. Zupełnie inaczej to wygląda w zegarach stojących. Wśród gabinetowych zegarów, kwarcowe są rzadkością i w naszej ofercie zostały tylko mechaniczne. Zegarki mechaniczne trzeba nakręcać aby chodziły. Dla wielu oczywiste, ale zdarzają się klienci, którzy przy zakupie zegara nie zwracają na takie rzeczy uwagi i próbują reklamować tą piękną funkcjonalność. W zależności od rodzaju mechanizmu w zegarku naręcznym, powinien być nakręcany koronką lub noszony - jeśli jest to automat. Zegary wiszące i stojące(gabinetowe) nakręcamy kluczem w werkach sprężynowych. Jeśli mamy zegar wagowy, pociągamy wagi do góry w celu nakręcenia.

Nienakręcony mechanizm

Zepsuty Mechanizm

To niestety najgorszy możliwy scenariusz. Awaria mechanizmu może wiązać się z kosztowną naprawą, która czasami przewyższa wartość samego zegarka. Na pocieszenie dodamy, że nie musi tak być, dlatego warto udać się z tym problemem do doświadczonego zegarmistrza, który zdiagnozuje problem. Awarię mechanizmu można w łatwy sposób odróżnić od problemu z wyładowaną baterią. Jeżeli posiadamy zegarek z podświetlaniem i w momencie, gdy zegarek stanął, ono nadal działa, to może to być pierwszy symptom problemów z wnętrzem. Należy jednak pamiętać, że niektóre z zegarków męskich i damskich posiadają oddzielne baterie dla zasilania elementów pokazujących godzinę i dla podświetlenia – w tym przypadku taka zasada nie funkcjonuje.

Istnieje również hipoteza, że zegar zatrzymuje się, gdy umiera człowiek, aczkolwiek takie mroczne wizje może pozostawimy bez wyjaśnienia. Mamy nadzieje, że ten artykuł okaże się pomocny i chociaż trochę objaśni kwestię związane z tym zagadkowym momentem, w którym zegarek przestaje działać.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2975 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-07
Szybka dostawa, szybka i pozytywna reakcja na reklamację, sympatyczny kontakt telefoniczny.
2024-09-05
Kolejny zakup w DEMUS i zapewniam że nie ostatni Towar , w moim przypadku paski do zegarków są zgodne z opisem i fotką na stronie Nie mam zastrzeżeń i polecam Jedyny minus to brak teleskopów , chyba że nie zauważyłem
pixel