Dlaczego zegarki na wystawie często prezentują godzinę 10:10?

2022-02-22

Czy kiedykolwiek przeglądając katalogi z zegarkami lub wpatrując się w witryny sklepowe, zastanawialiście się, dlaczego większość prezentowanych modeli wyświetla godzinę 10:10? Czy jest to niezwykły zbieg okoliczności, czy może przyczyny są zdecydowanie bardziej praktyczne? Sprawdźmy!

10:10

Prezentacja zegarka — co oznacza godzina 10:10?

Bez względu na to, czy patrzymy na prestiżowe modele takich marek jak zegarki Citizen w swoich klasycznych odsłonach, których doskonałym przedstawicielem jest zegarek damski Citizen Eco-Drive EM0912-84Y, czy na nowoczesne i bardzo modne zegarki męskie jak Tommy Hilfiger Sullivan 1791933 ich wskazówki najczęściej ustawione są tak, by wskazać godzinę 10:10. Wokół tematu, dlaczego akurat taka godzina spodobała się producentom czasomierzy, by tak jak mają to w zwyczaju np. zegarki Tommy Hilfiger, umieszczać ją na niemalże każdym modelu, krąży wiele teorii, które często są mało przekonujące i łatwe do obalenia.

Godzina 10:10 - praktyczna, czy historyczna?

Pierwszą teorią mającą świadczyć o wyjątkowości godziny 10:10, jest powiązanie jej ze śmiercią Abrahama Lincolna. Rzekomo, godzina ta miała stanowić swego rodzaju hołd dla tej niezwykle istotnej historycznie persony,  a także miała upamiętniać samo wydarzenie. Choć do zamachu na jego życie istotnie doszło zaledwie kilka lub kilkanaście minut po godzinie 22:00, śmierć byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpiła dopiero o godzinie 7:22 następnego dnia, zatem teoria ta jest nieco naciągana i ubarwiona.

W innych źródłach z kolei znaleźć można informację o tym, jakoby godzina 10:10 miała symbolizować czas uruchomienia pierwszego zegara wodnego. Niestety, jest to teoria całkowicie nieweryfikowalna. Pierwszy zegar wodny pochodzi z XVI w. p.n.e. z terenu starożytnego Egiptu, a dokładna godzina jego uruchomienia, pozostaje tajemnicą.

Kolejna ciekawa teoria mówi o tym, że godzinę 10:10 widniejącą na stylowych zegarkach Atlantic, jak m.in. model Atlantic Worldmaster 51651.41.25G zawdzięczamy pozytywnym skojarzeniom z jej kształtem. Z jednej strony, przypomina ona swoim układem literę „V” symbolizującą słowo „zwycięstwo” (ang. - Victory), z drugiej są również tacy, którzy dopatrują się w niej szerokiego, szczerego uśmiechu, zachęcającego do zakupu.

Oczywiście zegarki Citizen, Atlantic czy nowoczesne zegarki damskie Ice Watch jak model Ice-Watch - Ice Glam Rock - Electric Black 019858 S, mogą wskazywać rzeczoną godzinę również z kilku bardziej praktycznych powodów. Zatem co oznacza godzina 10:10 od strony marketingowej? Przede wszystkim jest symetryczna, dzięki czemu ładnie komponuje się na tarczy i cieszy ludzkie oko, które takie niuanse wychwytuje.

Ostatnią i jednocześnie najbardziej prawdopodobną teorią jest fakt, że zastosowanie godziny 10:10 idealnie otwiera tarczę, pozwalając wyeksponować na niej wszystkie najważniejsze elementy. Zegarki damskie i zegarki męskie takich marek jak m.in. Tommy Hilfiger, czy Citizen, swoje logo umieszczają zaraz pod godziną 12:00, zatem ułożenie wskazówek, jakie zapewnia godzina 10:10, pomaga w jego eleganckiej prezentacji.

Balticus New Sky

Praktycznie i efektownie

Jak na temat — co oznacza godzina 10:10, wypowiadają się sami producenci? Oczywiście potwierdzają, że jest to układ wskazówek, który nie tylko pięknie eksponuje logo, ale jednocześnie nie zasłania także dodatkowych funkcji czasomierza jak np. datownik, czy chronograf. Wskazówki ustawione na godzinę 10:10 prezentują się na tarczy bardzo elegancko i po prostu zachęcają potencjalnego klienta do zakupu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2819 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Polecam
2024-04-15
Bardzo sprawnie polecam
pixel