Historia pewnej marki - Casio

2018-12-21

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek, a tylko w części związana ze sztuką zegarmistrzowską. Na tyle jednak zaawansowana, że na stałe wpisała się w historię ewolucji czasomierzy i do dziś dominuje na rynku, stale wyznaczając trendy.

Casio znają wszyscy, fani i antyfani zegarków (choć w tych drugich ciężko jest uwierzyć), muzycy, miłośnicy filmów wyświetlanych na ścianie, a nawet najbardziej tęgie matematyczne umysły. Ciężko jest znaleźć osobę, która nie zna keyboardów, projektorów czy kalkulatorów tej marki, jednak pytając o producentów zegarków, to właśnie ją wymienia się w pierwszej kolejności. W końcu zegarki Casio od lat były marzeniem każdego nastolatka, a z czasem stały się nieodłącznym gadżetem dorosłego człowieka.

Debiut wśród mistrzów — pierwszy zegarek Casio

Wszystko zaczęło się niedługo po II Wojnie Światowej, bo w 1946 roku w Japonii, dlatego nie bez kozery jest ona do dziś uznawana za kolebkę postępu technologicznego i innowacji, która o lata świetlne wyprzedza branżę (lub po prostu nadaje jej tempo). Swoją potęgę bracia Kashio zbudowali przede wszystkim na kalkulatorach. I to właśnie na tych urządzeniach skupiali się przez pierwsze niemal 2 dekady swojej działalności. Przełom nastąpił dopiero w pierwszej połowie lat 70., na niedługo po opracowaniu nowego źródła energii — kwarcu. Wprawdzie przysłużyła się temu inna japońska marka, jednak Casio umiejętnie wykorzystało ten wynalazek, który na stałe zmienił branżę zegarmistrzowską. W 1974 na rynek trafił ich pierwszy zegarek pod nazwą Casiotron, który wyposażony był w wyświetlacz LED oraz automatyczny kalendarz. Zegarki Casio odnotowały bardzo duży sukces podczas swojego debiutu, co tylko podsyciło ambicje ich twórców do zdobywania kolejnych zegarkowych szczytów i już 4 lata później wypuszczono pierwszy model z wyświetlaczem LCD.

Absolutnie niezniszczalny, czyli Casio G-Shock

Prawdziwy rozkwit marki nastąpił w latach 80. Te jednak zdominowała najbardziej znana kolekcja, czyli zegarki G Shock. Zegarek tak wytrzymały, że nawet zrzucenie z kilku pięter nie było w stanie uszkodzić, zatrzymać mechanizmu. Pomysł na tak odporny na uderzenia zegarek zakiełkował w bardzo prozaicznych okolicznościach. Kikuo Ibe, który stanął później na czele zespołu odpowiedzialnego za opracowanie i wyprodukowanie tej serii, uszkodził swój zegarek o drzwi metra, z którego wysiadał w drodze do pracy. Postanowił wówczas stworzyć czasomierz, który przetrwa niemal wszystko. I tak też się stało. Wprawdzie trwało to kilka lat, a pierwszy model DW-5000 nie zrobił furory na rynku, jednak to nie zatrzymało twórców w dalszych pracach. Postanowili też zrezygnować z popularnych wówczas metod promocji, które nie przynosiły spodziewanych efektów, na rzecz ulokowania produktu w filmie „Speed: niebezpieczna prędkość”, a konkretniej na nadgarstku głównego bohatera. Od 1994 roku te ekstremalnie wytrzymałe zegarki cieszą się nieprzerwanie do dziś olbrzymią popularnością. Warto wspomnieć, że model Casio G-Shock obchodzi w tym roku 35-lecie (pierwszy model powstał w 1983 roku).

niezniszczalny casio g-shock

Kreatywności i wkład

Tak właśnie brzmi motto firmy. Dlatego też w kolejnych latach nie spoczęła ona na laurach, a rozwijała i tak doskonałe, dodając kolejne funkcje, parametry oraz łącząc wyświetlacz elektroniczny z analogowymi wskazówkami. Zegarki z hybrydowym typem wskazania godziny stały się wizytówką Casio, dlatego też nie ograniczyli się do jednej kolekcji, a powielili to w wielu świetnych kolekcjach. To rozwiązanie pojawia się m.in. w kolekcji Casio Sport, Casio Retro, w damskim odpowiedniku G-Shocka, czyli Casio Baby-G. Więcej o tej serii wspominaliśmy jakiś czas temu w artykule: Baby-G to praktyczny i sportowy zegarek dla aktywnych kobiet.

Damskie zegarki baby-g

Milowy krok Casio w nowe milenium

Koniec tysiąclecia owocował kolejnymi osiągnięciami technologicznymi, ponieważ jeszcze 1999 roku Casio wypuściło na rynek specjalny zegarek dla globtroterów — Casio ProTrek. Czasomierz, który zamykał w swojej wytrzymałej konstrukcji kilka urządzeń pomiarowych, dzięki którym piesze wycieczki po górach stały się bezpieczną i jeszcze bardziej ekscytującą przygodą. Jednak niedługo później świat zaczęły podbijać zegarki Casio męskie, które wyróżniała tzw. sportowa elegancja. zegarki Casio Edifice to ucieleśnienie współczesnych mężczyzn, którzy zaraz po wyjściu z biura zamieniają elegancki garnitur na spodnie jeansowe, zostawiając na nadgarstku swój ulubiony zegarek. Nowe tysiąclecie przyniosło też nowe wyzwania, dlatego wymagania producentów rosły proporcjonalnie do ich technologicznego apetytu. Dzięki tym wysiłkom dzisiejsze zegarki sterowane są drogą radiową, łącząc się z zegarem atomowym lub są kompatybilne ze smartfonami. Aż przechodzi dreszcz ekscytacji, gdy pomyślimy: co mogą przynieść kolejne lata w Casio.

Linia zegarków edefice

Moda i styl dzięki Casio Sheen

Czytając powyższe akapity można przypuszczać, że producenci w Casio zapomnieli o Paniach i ich potrzebach, o zmieniającej się modzie na damskie zegarki biżuteryjne, które powinny zadawać szyku i być zwieńczeniem dobrego stylu. Jednak zegarki Casio damskie, takie jak zegarki Casio Sheen, ci japońscy producenci niemal monopolizują rynek, realizując potrzeby każdej klientki i klienta.

Modowy zegarek casio sheen

Pół wieku minęło — i co dalej?

Casio to zegarki zdecydowanie dla wszystkich i nie ma w tym krzty nadużycia. Wiele modeli na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat zrewolucjonizowało nie tylko branżę, ale i spojrzenie użytkowników na zegarek, który stał się czymś więcej, niż zwykłym urządzeniem wskazującym godzinę. To przede wszystkim długie lata doświadczeń oraz starań, by punktualność była nie tylko kulturalna, ale i przyjemna.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2732 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
SUPER POLECAM!!!!!!
2024-02-24
Bardzo piękny zegar podoba mi się jestem zadowolony
pixel