Jak działa monitoring snu w zegarkach?

2022-04-04

Nowoczesne, stylowe i pomagające w codziennym życiu — smartwatche podbijają serca coraz liczniejszej grupy użytkowników rozbudowanymi funkcjami i wszechstronnym zastosowaniem. Rosnącą popularnością cieszą się m.in. modele wyposażone w mechanizm pozwalający monitorować długość i jakość snu. Dlaczego zyskują coraz więcej zwolenników? Jak działają i czy udostępniają nam wartościowe i wiarygodne informacje? Wyjaśniamy!

Jak działa monitor snu w smartwatchu?

Aby smartwatch dysponował funkcją pozwalającą na monitorowanie snu, musi być wyposażony w akcelerometr oraz pulsometr. Ten pierwszy odpowiada za mierzenie aktywności osoby noszącej zegarek, a więc jej ruch. Pulsometr z kolei bada, tętno, jakie występuje u nas podczas snu.

Na podstawie zgromadzonych parametrów, zegarek z monitorowaniem snu pozwala określić:

  • w jakim czasie zasypiamy,
  • ile trwają fazy płytkie snu,
  • ile trwają fazy głębokie snu,
  • jakie tętno i aktywność cechuje każdą fazę,
  • kiedy następuje moment wybudzenia.
Jak działa monitoring snu w zegarkach

Stopień dokładności, jaki oferuje zegarek z monitorowaniem snu, uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim od jakości samego smartwatcha. Warto zatem sięgnąć po sprawdzone marki takie jak Vector Smart, czy zegarki Pacific, które wyróżniają się dokładnością i precyzją wykonywanych pomiarów. Topowe modele jak m.in. Smartwatch Damski Vector Smart VCTR-33-03BK gwarantują najdokładniejsze pomiary, na podstawie który można najlepiej oszacować długość i jakość snu. Drugą kluczową kwestią, jest oczywiście wyrobienie w sobie nawyku codziennego zasypiania z zegarkiem na nadgarstku.

Trzecim czynnikiem warunkującym jakość pomiaru, jest prawidłowe założenie czasomierza. Monitorowanie snu możliwe jest tylko wtedy, gdy pulsometr znajduje się na nadgarstku, dokładnie w miejscu pomiaru pulsu. Przed snem warto sprawdzić, czy smartwatch jest odpowiednio zapięty, aby zminimalizować ryzyko jego migracji.

Ile głębokiego snu nam potrzeba?

Sen dzieli się na dwie główne fazy nazywane nREM i REM. Tętno w nocy ulega zmianie w zależności od tego, czy nasze ciało wchodzi w fazę snu płytkiego, czy głębokiego i to m.in. te niuanse wyłapuje właśnie zegarek z monitorowaniem snu. Podczas każdej z faz w naszym organizmie zachodzą inne procesy, mające bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, energię, a nawet zdrowie.

smartwatch z minitorowaniem snu

Faza nREM to tzw. faza snu płytkiego. Występuje zaraz po zaśnięciu i trwa znacznie dłużej niż faza snu głębokiego. W jej trakcie nasze ciało uspokaja się, oddech normuje i stabilizuje. Podczas kolejnego etapu snu, jakim jest faza REM, nasza aktywność mózgu znacznie wzrasta, przyspiesza oddech i zwiększa się częstotliwość skurczów serca. Ta faza trwa krócej, od 5 do 30 minut w zależności od predyspozycji genetycznych.

Sen płytki i głęboki powtarzają się cyklicznie, mniej więcej od 4 do 6 razy podczas nocy. Długość ich trwania jest silnie uwarunkowana genetycznie i zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. U niektórych osób wystarczające okaże się 80 min fazy nREM, 15 min fazy REM, u innych z kolei niezbędne będzie 100 min faz nREM oraz 30 min fazy REM, by czuli się wypoczęci i pełni energii.

Monitorowanie snu jest zatem kluczowe, by zapewnić sobie nie tylko odpowiednią dawkę zdrowego i regenerującego snu, ale również, by zadbać o odpowiednie zdrowie fizyczne i psychiczne. Sięgając po zegarek z monitorowaniem snu jak Smartwatch Vector Smart VCTR-34-04-GR, czy równie popularny Smartwatch Pacific 15-2-Black-Brown otrzymujemy gwarancję niezawodności i precyzji, dzięki którym zadbamy o odpowiednią higienę snu, znacząco poprawiając jakość naszego życia.

czujnik snu w smartwatch
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
SUPER POLECAM!!!!!!
2024-02-26
ok
pixel