Jak zbudowany jest zegarek naręczny?

2022-07-15

Zegarek naręczny to nie tylko bardzo praktyczne, ale również niezwykle stylowe urządzenie, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia. Staranny design, materiały najwyższej klasy, złocenia, czy kamienie szlachetne wzbogacające nasz czasomierz mogą sprawiać, że stanie się on nieodłącznym elementem outfitu, świadczącym o dobrym guście i wyczuciu stylu. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak działa i jak zbudowany jest ich czasomierz. Poznaj jego mechanikę, by zapewnić mu bezawaryjną pracą przez długie lata!

Budowa zegarka na rękę — podstawowe elementy

Za podstawowy element każdego czasomierza uważana jest koperta. Różnią się one w zależności od konkretnego przeznaczenia czy modelu swoim kształtem, jak również wielkością. Dla przykładu stylowe zegarki męskie będą mieć większe, bardziej widoczne na nadgarstku koperty, niż subtelne, biżuteryjne zegarki damskie. Rola koperty w budowie zegarka jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie w niej osadzony jest mechanizm. Co więcej, jest ona również spoiwem łączącym czasomierz z jego paskiem lub bransoletą.

Budowa zegarka mechanicznego nie może obejść się oczywiście bez koronki. Umieszczana jest w kopercie, a za jej pomocą możemy nakręcać nasze zegarki mechaniczne, a także korygować, lub przestawiać godzinę również w modelach automatycznych i kwarcowych. Koronkę znajdziemy najczęściej z prawej strony koperty, przy godzinie trzeciej. Budowa zegarka mechanicznego, jak również każdego innego typu czasomierza naręcznego składa się także z tarczy, na której rozlokowane są wskazówki oraz indeksy. Modele typu skeleton lub open heart jak m.in. dostępny w ofercie marki Tommy Hilfiger, stylowy zegarek męski Baker 1710453 cechują się tarczą, która częściowo lub w całości obnaża pracujący mechanizm. Wokół tarczy często znajdziemy również bezel, umożliwiając orientacyjny pomiar czasu.

Od spodu najważniejszym elementem czasomierza, jest chroniący mechanizm dekiel. Często umieszczana jest na nim informacja dotycząca najważniejszych cech zegarka, informacja o numerze limitacji, jeśli należy on do edycji kolekcjonerskiej, a także kilka informacji dotyczących producenta. Modele mechaniczne często wyposażone są w dekielek przezroczysty, dzięki któremu widoczne jest pracujące wnętrze.

Oczywiście budowa zegarka na rękę, bez względu na to, czy chodzi o zegarki męskie, czy zegarki damskie nie będzie kompletna bez szkiełka, które zabezpiecza czasomierz przed urazami, a także przedostaniem się do środka pyłów i innych zanieczyszczeń. Z kolei do dodatkowych elementów budowy zaliczyć możemy m.in. datownik, czy chronograf.

Bogate wnętrze — budowa mechanizmu zegarka na rękę

Po zapoznaniu się z najważniejszymi elementami zewnętrznymi czasomierza, nadchodzi czas, by poznać jego wnętrze. Każdy model wyposażony jest w odpowiedni mechanizm, który możemy podzielić na trzy podstawowe grupy.

Mechanizm automatyczny

Zegarki wyposażone w mechanizmy automatyczne należą do grupy modeli mechanicznych, ponieważ podobnie jak w ich przypadku, praca opiera się na naciągu. W przypadku modeli automatycznych jak m.in. dostępny w ofercie marki Citizen zegarek Citizen Promaster Diver Automatic NY0040-17LE różnica polega jednak na tym, że nie musimy pamiętać o codziennym nakręcaniu. Mechanizm nakręca się samoczynnie podczas noszenia go na nadgarstku, a to wszystko za sprawą napędzanego podczas każdego ruchu ręki wahnika.

budowa zegarka

Mechanizm kwarcowy

W przypadku niezwykle licznej grupy czasomierzy kwarcowych, energia zasilająca takie modele jak m.in. zegarek damski G-SHOCK GM S2100PG 1A4ER opiera się na krysztale kwarcu, którego drgania napędzane są za pomocą energii pochodzącej z wymiennej baterii.

mechanizm zegarka

Mechanizm manualny

Modele wyposażone w mechanizmy manualne z kolei, jak prestiżowy zegarek Atlantic Worldmaster 51651.41.65G wymagają od nas codziennego zaangażowania, by zagwarantować im ciągłość pracy i precyzję pomiaru czasu. Wyposażone są w dodatkowe elementy jak m.in. balans, czy sprężyna napędowa, dzięki której praca urządzenia w ogóle jest możliwa.

Paski i bransolety

Kolejnymi niezwykle istotnymi elementami każdego czasomierza, oczywiście, jeśli nie chodzi o zegarki kieszonkowe, są paski do zegarków. To dzięki nim każdy model trzyma się na nadgarstku, a wybór konkretnego materiału ma ogromny wpływ na komfort noszenia czasomierza na co dzień. W przypadku alergików doskonale sprawdzą się eleganckie bransoletki wykonane ze stali szlachetnej lub modele wykonane z zapewniającej swobodny przepływ powietrza skóry naturalnej jak m.in. w zegarku męskim Vostok Europe Space Race 6S21-325A666. W przypadku osób szczególnie aktywnych warto wzbogacić swoją kolekcję o dodatkowy pasek do zegarka wodoodporny skórzany o znacznie większej żywotności niż standardowe modele.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
SUPER POLECAM!!!!!!
2024-02-25
Polecam
pixel