Jakie czynniki wpływają na cenę zegarka?

2021-12-17

Wysokiej klasy materiały, odporne na złe warunki pogodowe, precyzja wykonania idąca w parze z wieloletnim doświadczeniem i kunsztem, a także prestiż i rozpoznawalność marki - to zaledwie niewielka część czynników, które decydują o cenie konkretnego czasomierza. Na jakie parametry zatem zwrócić szczególną uwagę przed zakupem luksusowego modelu? Kiedy warto zapłacić więcej, a w jakich przypadkach nie przepłacać?

Po czym rozpoznać wysokiej klasy zegarek?

Przede wszystkim należałoby uzmysłowić sobie, że wysokie ceny czasomierzy należących do linii modeli luksusowych jak m.in. zegarek męski Seiko Prospex Automatic 1959 Alpinist Re-creation SJE085J1 czy zegarek damski Orient Automatic RA-AG0017Y10B nie są jedynie kwestią snobizmu, czy podwyższania wartości ze względu na rozpoznawalność. Za wysoką ceną kryją się lata doświadczenia jakie na swoim koncie ma m.in. wspomniana marka Seiko, ulepszania swoich produktów, wysokiej klasy materiały czy nawet sztuka ręcznego rzemiosła w przypadku najdroższym urządzeń.

Takie modele jak zegarki G-Shock i inne prestiżowe kolekcje od marki Casio zdecydowanie przebijają swoją klasą i precyzją modele produkowane w bardzo dużym nakładzie, gdzie często ilość jest o wiele ważniejsza niż jakość. Wysoka cena czasomierzy luksusowych stanowi zatem wyraz uznania dla projektantów, ich ogromnego doświadczenia, precyzji i pracy włożonej w konstrukcję każdego modelu.

wysokiej klasy zegarek

Serce czasomierza - jak mechanizm wpływa na cenę?

O koszcie, jaki przyjdzie nam ponieść, a także prestiżu zegarka świadczy przede wszystkim wykorzystany podczas jego produkcji mechanizm. To właśnie on decyduje o precyzji, bezawaryjności, a także żywotności modelu. Nic więc dziwnego, że to od niego w największym stopniu zależy cena, a także jakość. Wybierając modele luksusowe jak m.in. zegarki Seiko czy czasomierze oferowane przez markę Casio mamy zatem gwarancję wieloletniej inwestycji, która zachowa swój doskonały stan i wygląd jeszcze długie lata po zakupie.

Obecnie na rynku spotkać można najczęściej dwa, najpopularniejsze typy mechanizmów, a należą do nich zegarki automatyczne i zegarki kwarcowe.

Mechanizmy Kwarcowe

Uważane za jedne z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych, ze względu na brak konieczności regularnego nakręcania. Wysokiej klasy zegarki kwarcowe jakie oferują m.in. G-Shock i Seiko są precyzyjne, stosunkowo bezawaryjne, a ich miesięczny margines błędu wynosi zaledwie kilka sekund.

Mechanizmy automatyczne

Jest to najlepsza opcja dla osób, które swój czasomierz planują nosić codziennie, lub z niewielkimi przerwami. Ich mechanizm za sprawą wbudowanego wahnika poruszany jest samoczynnie, jedynie podczas wykonywania codziennych czynności, a w przypadku pozostawienia modelu w bezruchu, nad pracą czuwa nawet kilkudniowa rezerwa chodu.

Ze względu na swoje walory wizualne, prestiżowe czasomierze wzbogacone o tarcze z okienkiem open heart, lub też popularne wersje skeleton jak zegarek męski Roamer Competence Skeleton III 101663 49 45 05N stawiają na mechanizmy automatyczne, które pięknie prezentują się zza przezroczystego cyferblatu, znacznie podnosząc jego wartość.

Warto również pamiętać, że bestsellery takie jak zegarek męski Tommy Hilfiger Baker 1710451 lub eleganckie modele marki Roamer stawiają na ciągły rozwój oraz udoskonalanie swoich urządzeń, dlatego cena może iść w parze również z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, dostępnymi na rynku.

Limitowany nakład

Każda limitacja znacznie podnosi wartość materialną oraz kolekcjonerską zegarka. Ograniczenie nakładu może być związane np. z upamiętnieniem jakiegoś wydarzenia bądź osoby lub też wynikać z wysokich kosztów produkcji konkretnego modelu. Wśród prestiżowych czasomierzy, ograniczenie w produkcji nie jest właściwie niczym rzadkim. Ich skomplikowane mechanizmy, a czasem nawet ręczne wykonanie nie są możliwe do osiągnięcia w masowej produkcji. Doskonałym przykładem takich modeli są takie bestsellery jak zegarek męski G-SHOCK GMW B5000TCF 2ER lub Seiko Prospex Automatic 1959 Alpinist Re-creation SJE085J1.

Limitowany G-shock

Czy marka i pochodzenie ma znaczenie?

Raczej nikogo nie dziwi fakt, że bardziej popularne marki są droższe, niż firmy, które dopiero wkraczają na rynek, lub nie udało im się wybić na tle konkurencji. Cena, nie wynika jednak z samej rozpoznawalności, a raczej z wykorzystanych materiałów i wysokiego poziomu, jaki marka musi reprezentować. Chcąc zapracować na swój prestiż, firmy produkujące luksusowe czasomierze zmuszone są kłaść ogromny nacisk na wysoką jakość i precyzję wykonania.

Czasomierze pokroju zegarka męskiego Timberland TDWGF2102602 Callahan lub zegarka damskiego Orient Automatic RA-AG0017Y10B to nie tylko ładnie wyglądające dodatki, ale również niezawodne, bezawaryjne i funkcjonalne urządzenia, które potrafią ułatwić codzienne życie. Poza marką nie bez znaczenia jest również kraj pochodzenia. Niezwykle pożądane są zegarki szwajcarskie, których wysokie standardy cenione jest na całym świecie, a oznaczenie Swiss Made stało się wyznacznikiem najwyższej jakości i wytrzymałości. Swoistą estymą cieszą się także zegarki japońskie, które jakością nie ustępują swoim szwajcarskim konkurentom.

Funkcjonalność i design idą w parze z ceną

W zestawieniu najistotniejszych czynników, które wpływają na cenę czasomierzy, nie mogło również zabraknąć dodatkowych funkcji. Jak łatwo się domyślić, im więcej funkcji, ulepszeń, czy zastosowanych innowacyjnych rozwiązań wydłużających pracę mechanizmu lub też zwiększających ich precyzję, tym czasomierze są droższe.

Na ostatnim, lecz nie najmniej ważnym miejscu znajdują się również design i wykorzystane materiały. Pozłacane czasomierze o wysadzanej diamentami tarczy, będą o wiele droższe niż proste, klasyczne modele, sprawdzające się bardziej na co dzień.

Zaawansowane zegarki automatyczne, nowoczesne modele kwarcowe, wytrzymałe materiały i prestiż marki, jest wiele czynników, które wpływają na cenę czasomierza. Sięgając po luksusowe marki, otrzymujesz nie tylko ładnie wyglądający produkt, ale również najwyższą jakość, za którą kryją się lata doświadczenia i pasja projektantów.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2711 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
Zanówienie szybko zrealizowane
2024-02-18
Pani Sprzedawczyni doradzi który zegarek dobrać dla danej osoby. Bezproblemowy kontakt ze sklepem
pixel