Kilka słów o funkcji GMT

2021-09-20

Kiedy w 1884 roku International Meridian Conference (IMC) podjął decyzję o podziale świata na 24 różne strefy czasowe, podróżowanie stało się nieco trudniejsze i bardziej uciążliwe ze względu na różnice godzinowe. Funkcja GMT to najlepsza, niezwykle ułatwiająca życie odpowiedź na ten problem, która zrewolucjonizowała podróżowanie po świecie.

Zegarek Męski Atlantic Mariner GMT 80570.41.61

Zegarek Męski Atlantic Mariner GMT 80570.41.61

Zegarki dla podróżujących - czyli początki GMT

Pierwszy pomysł na stworzenie czasomierza, który równocześnie mierzyłby czas w dwóch strefach, datowany jest na 1954 rok i należy do amerykańskich linii lotniczych Pan Am. Linie, zleciły prestiżowej marce Rolex zaprojektowanie modelu dla swoich pilotów, by znacznie ułatwić ich pracę, związaną z m.in. długimi lotami transatlantyckimi. Powstałe w wyniku tej współpracy czasomierze nazywane były zegarkami GMT.

Innowacyjne modele zaprojektowane przez markę Rolex sprawdziły się jednak tak dobrze i stały się tak popularne, że w niedługim czasie funkcja GMT zaczęła wzbogacać również inne, komercyjne modele, dostępne w ofercie marki. Sam wynalazek polega na dodaniu kolejnej, wyraźnie odznaczającej się wskazówki godzinowej w 24-częściowej skali, wykonującej pełen obrót w czasie jednej doby. Takie rozwiązanie w połączeniu z tradycyjną, 12-częściową skalą pozwalało na sprawne liczenie czasu w dwóch innych strefach.

Zegarek Męski Citizen Eco-Drive CA0641-24E

Zegarek Męski Citizen Eco-Drive CA0641-24E

Zegarki z GMT - jak prawidłowo z nich korzystać?

Skrót GMT oznacza Greenwich Mean Time, czyli miejsce w Londynie, w którym przebiega południk zero. Oznacza on godzinę stanowiącą wyjściową do obliczania prawidłowego czasu na całym świecie, który oczywiście różni się od siebie w zależności od strefy, w jakiej się znajdujemy. Możliwość śledzenia dwóch takich stref jednocześnie to nie tylko praktyczna, ale i bardzo wygodna funkcja, która znacząco ułatwia podróżowanie w celach służbowych, a także rozrywkowych, na zawsze zmieniając standardy funkcjonalności m.in. takich popularnych czasomierzy jak zegarki Atlantic, zegarki Casio czy zegarki Citizen.

Standardowe modele czasomierzy, posiadają na tarczy 12-godzinny przedział czasowy, który wyznaczają indeksy i poruszające się pomiędzy nimi wskazówki. Do pełnego 24-godzinnego obiegu wskazówki potrzebują zatem dwóch pełnych obrotów, by wyznaczyć całą dobę. Funkcja GMT pozwala odczytać czas z dwóch stref jednocześnie, za sprawą dodatkowej, wyraźnie odznaczające się wskazówki, która z kolei do wyznaczenia pełnej doby, potrzebuje zaledwie jednego obrotu po całej tarczy. W odczytaniu tego pomiaru pomagają najczęściej znajdujące się np. na koronce pierścieni, jak ma to miejsce m.in. w niektórych modelach zegarków Citizen i Atlantic.

Zegarek Męski G-SHOCK G-STEEL Bluetooth GST B300S 1AER

Zegarek Męski G-SHOCK G-STEEL Bluetooth GST B300S 1AER

Zegarki z GMT współcześnie

Ponieważ podróżowanie po świecie w celach biznesowych nie jest obecnie domeną przypisywaną jedynie pilotom, funkcja GMT nabrała dużego znaczenia w wielu modelach czasomierzy, od sportowych, po eleganckie garniturowe. Rozwój technologii, a także pojawienie się cyfrowych modeli zegarków pozwoliło z czasem na wprowadzenie możliwości odczytania kolejnych stref czasowych jednocześnie, aż w końcu modele takie jak zegarki G-Shock Casio zaczęły udostępniać możliwość wyświetlania czasu ze wszystkich stref, tworząc zupełnie nowe i niezwykle ułatwiające życie standardy podróżowania po całym świecie.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2743 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Jestem bardzo zadowolona z zakupu, zegar prezentuje się bardzo ładnie
2024-02-27
Wszystko było perfect! Polecam
pixel