Krótka historia zapisu cyfr rzymskich

2021-10-04

Subtelne i nierzucające się w oczy, czy wyraźnie odznaczające się na czytelnej tarczy? Wariacji na temat indeksów nie sposób się obecnie doliczyć, a twórcy zegarków prześcigują się w innowacyjności i designerskim podejściu do tematu. Dlaczego jednak cyfry rzymskie mimo upływu lat wciąż cieszą się tak dużą popularnością?

Tarcza zegara z cyframi rzymskimi

Geneza cyfr rzymskich

W Europie podstawowym i najczęściej spotykanym systemem zapisu cyfr jest arabski, widoczny w wielu modelach zegarów ściennych i naręcznych, takich marek jak Adriatica i zegarki Citizen. Jednak za sprawą wciąż wyraźnie dostrzegalnych wpływów łacińskich uczeni jesteśmy obu systemów. Cyfry rzymskie sięgają jeszcze czasów starożytnych, a wokół ich powstania, a także kolejnych ewolucji spowodowanych rozwojem krąży wiele prawdopodobnych teorii.

Cyfry od I do IIII, ich zapis i znaczenie są najbardziej oczywiste. Dzięki ich prostocie, każda, nawet niewykształcona osoba mogła się nimi swobodnie posługiwać, ułatwiając tym samym handel i prace budowlane. Teorii na temat pojawienia się cyfry V z kolei jest kilka, jednak najbardziej prawdopodobną jest jej podobieństwo do zaciśniętej w pięść dłoni, z wystawionym do góry kciukiem. X natomiast odpowiadać miała skrzyżowanym ze sobą dłoniom.

Czwórka rzymska

Cyfrą, która wzbudza najwięcej kontrowersji, a właściwie jej sposób zapisu jest rzymska czwórka. Występuje ona bowiem w dwóch wersjach:

  • IIII,
  • IV

Ewolucja zapisu najprawdopodobniej wynikała z częstych pomyłek cyfr IIII i III przyczyniając się bezpośrednio do wprowadzenia znaku poprzedzającego.

Harmonia i symetria

Starsze modele zegarów stojących, designerskie retro czasomierze od Orient Star, czy m.in. dostępny w ofercie marki Roamer model Superior Moonphase 508821 49 43 05, swoimi projektami podkreślają ogromne znaczenie nawet najmniejszych detali, a jednym z najistotniejszych jest idealna symetria.

W zegarkach najczęściej spotykany jest zapis cyfry cztery, za pomocą samych kresek. Wprowadzenie „IV” spowodowałoby zaburzenie podziału symetrii radialnej. Ponadto, taki zapis przyczynia się również do zwiększenia czytelności tarczy i klarowności odczytu czasu.

Zegarki z rzymskimi indeksami - dlaczego klasyka wciąż wygrywa?

Wariacji na temat współczesnych czasomierzy, czy też stylizowanych na vintage jest mnóstwo. Ekskluzywne zegarki męskie Orient Star, przepiękne, niezwykle kobiece zegarki damskie Citizen, jak różowo-złoty Eco-Drive EM0503-75X, czy eleganckie reto czasomierze jak Roamer Superior Moonphase 508821 47 53 50 to zaledwie niewielki wycinek popularnych modeli wykorzystujących zapis z cyframi rzymskimi.

Modele korzystające z cyfr rzymskich już na pierwszy rzut oka zachwycają swoją elegancją, prostą, ponadczasową linią i gustownymi zdobieniami. Kojarzone są najczęściej z outfitami wieczorowymi lub biznesowymi, podkreślają gust, wyczucie stylu, a często również status społeczny właściciela. Nic więc dziwnego, że do outfitów ze smokingiem cieszą się większą popularnością niż nowoczesne zegarki Adriatica, czy Citizen.

Firmy produkujące zarówno zegarki damskie, jak i zegarki męskie korzystają z zapisu rzymskiego dość często, dbając tym samym o biżuteryjny i ekskluzywny charakter swoich czasomierzy, tworząc ozdobną, nienachalną całość, która nigdy nie wyjdzie z mody.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2819 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Bardzo sprawnie polecam
2024-04-15
5
pixel