Likwidacja zmiany czasu - kiedy i czy w ogóle nastąpi?

2021-10-13

Ekonomia, czy niepotrzebne narażanie nas na stres i niedogodności? W Polsce już od wielu lat cyklicznie przestawiamy zegary, jednak czy na pewno takie działania mają dla nas jakiekolwiek korzyści?

Kiedy zmieniamy czas i na czym ta zmiana polega?

W Polsce zegary i zegarki damskie oraz męskie przestawiamy dwukrotnie, z okresu letniego na zimowy i analogicznie z zimowego na letni. Zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w okresie międzywojennym i była stosowana z przerwami, by w końcu od 1997 roku stać się corocznym obowiązkiem.

To, kiedy zmieniamy czas, miało przyczynić się realnie do mniejszego zużycia prądu i sporych oszczędności finansowych. Należy jednak pamiętać, że ustawa o zmianie czasu wprowadzona została w oparciu o zupełnie inne realia niż współczesne, gdzie postęp technologiczny i rozwój znacząco obniżyły skalę zakładanych korzyści.

W 2021 roku, w Polsce, podobnie jak w innych krajach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, będziemy zmieniać czas na zimowy w ostatnią niedzielę października, z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Taka zmiana pozwoli nam sztucznie wydłużyć sen o dodatkową godzinę.

Czas zimowy - krótszy dzień

Mimo iż podczas zmiany czasu na zimowy zyskujemy dodatkową godzinę, to jednocześnie sprawiamy, że dzień staje się nieco krótszy. Z założenia, zmiana ta miała przyczynić się do lepszego wykorzystania światła dziennego i znacznych oszczędności energii. Niestety, według badań i sondaży, kiedy zmieniamy czas u wielu osób występuje zbędny stres związany z koniecznością pamiętania o przestawieniu wszystkich czasomierzy w domu jak naręczne zegarki męskie i zegarki damskie, a także innych urządzeń jak budziki, zegary ścienne oraz zegary kominkowe.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się zegarki z automatyczną korektą czasu Radio-controlled jak m.in. popularny model zegarka męskiego Citizen Promaster Land Radio Controlled. Synchronizacja odbywa się za pomocą fal radiowych ze wzorcem z zegara atomowego. Innym dobrym rozwiązaniem będą czasomierze z funkcją bluetooth jak zegarek męski G-SHOCK Radio Controlled GST-B300S-1AER, gdzie czas oraz data, synchronizowane są ze smartfonem.

Na niekorzyść zmiany czasu przemawia również fakt, że zdaniem psychologów przyczynia on się do rozregulowania zegara biologicznego, czego konsekwencje mogą być zauważalne jeszcze kilka dni po samej zmianie. Precedens ten jest szczególnie dostrzegalny w krajach skandynawskich, gdzie krótki dzień przekłada się również na pogorszenie samopoczucia, kłopoty ze snem, koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzi do depresji. Likwidacja zmiany czasu skutecznie ograniczyłaby ryzyko związane z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia psychicznego.

Czy to koniec zmiany czasu?

Mniej więcej od 2017 roku nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej trwają dyskusje nad tym, czy likwidacja zmiany czasu powinna wejść w życie, czy nie. Projekt zakładał, aby w marcu 2021 roku zegary przestawiane były po raz ostatni we wszystkich krajach UE, które zdecydują się na stałe wprowadzić czas letni. Do tego momentu również miały zostać zatwierdzone przepisy określające warunki odejścia od czasu zimowego.

Niestety do pokrzyżowania tych planów w ogromnym stopniu przyczyniła się pandemia, a negocjacje utknęły w martwym punkcie. Szans na to, że w tym roku będziemy przestawiać czas, po raz ostatni nie ma, co oznacza, że wiosną 2022 roku najprawdopodobniej znowu zmienimy czas z zimowego, na letni. Po raz kolejny będziemy przestawiać zegarki damskie, męskie, a także inne urządzenia jak budziki i zegary ścienne, chyba że zdecydujemy się na zakup modeli sterowanych falami radiowymi jak dostępny w ofercie zegarów JVD czasomierz JVD RH16.2, a czas zostanie skorygowany automatycznie, eliminując zbędny stres i ewentualne konsekwencje.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2818 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Polecam
2024-04-19
Gorąco polecam
pixel