Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając stację pogodową?

2021-09-02

Pomaga w planowaniu wakacji, weekendowego wypadu za miasto, a nawet stroju na kolejny dzień. Znajomość prognozy pogody to wiedza, która bardzo ułatwi codzienne życie, pozwalając odpowiednio zarządzać swoim czasem. Domowe stacje pogody to niezwykle praktyczne urządzenia, dzięki którym już nigdy nie zaskoczy nas deszcz i niepogoda. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę, by dobrać model do swoich potrzeb i oczekiwań.

Stacja pogody JVD RB3378

Stacja pogody JVD RB3378

Więcej niż termometr

Domowa stacja pogody to najczęściej niewielkie i dyskretne urządzenie, którego głównym zadaniem jest udzielenie informacji dotyczących warunków pogodowych i atmosferycznych w miejscu, w którym się znajduje. Najczęściej spotkać można modele składające się z dwóch elementów, bezprzewodowego czujnika, który zamieszczany jest na zewnątrz budynku, oraz elektronicznego wyświetlacza, znajdującego się w mieszkaniu, jak ma to miejsce między innymi w przypadku modeli stacji pogody JVD.

Współcześnie, domowe stacje pogody dysponują technologią, która umożliwi nie tylko odczytanie podstawowych warunków pogodowych jak temperatura, ale także wilgotność powietrza, kierunek i prędkość wiatru, a nawet szacowaną ilość opadów. Ponieważ wszystkie dane przekazywane są z urządzenia znajdującego się na zewnątrz, do stacji zainstalowanej w mieszkaniu drogą bezprzewodową, warto zadbać o to, by korzystały one z pasma o wyższej częstotliwości, co zapobiegnie ewentualnym zakłóceniom spowodowanym innymi urządzeniami.

Niektóre modele wykorzystują nawet sygnały radiowe przekazywane przez instytuty meteorologiczne i obserwatoria, dzięki czemu automatycznie aktualizują datę i godzinę, a nawet pokazują prognozę pogody kilka dni do przodu.

Stacja pogody MPM C02.2578.50

Stacja pogody MPM C02.2578.50

Parametry, których nie może zabraknąć

Nowoczesne, zaawansowane technologicznie stacje pogody, to coś więcej niż tylko designersko wyglądające termometry, zapewniające precyzję i niezwykłą dokładność pomiaru temperatury. To również urządzenia, dzięki którym szybko możemy sprawdzić wilgotność powietrza zarówno w środku, jak i na zewnątrz domu, ciśnienie, a nawet ilość prognozowanych opadów deszczu.

Wybierając praktyczny, wielofunkcyjny model, warto zwrócić uwagę, czy posiada on takie funkcje jak:

  • różne parametry – poza temperaturą, wilgotnością, czy ciśnieniem atmosferycznym jak w przypadku najprostszych stacji pogodowych MPM, warto wybrać modele wyświetlające również prędkość i kierunek wiatru, stopień promieniowania UV, zanieczyszczenie powietrza, ilość opadów oraz prognozę na kilka następnych dni,
  • ilość czujników zewnętrznych – im więcej czujników dodawanych jest do zestawu, tym dokładniejszy może okazać się odczyt,
  • zakres temperatur – ważne by mieścił się w przedziale od -20°C do +50°C, ale rzecz jasna im większy, tym lepiej,
  • moduł łączności – nowoczesne stacje pogodowe łączą się z czujnikami zewnętrznymi za pomocą wbudowanych modułów bluetooth.

Stacja pogody JVD RB3383

Stacja pogody JVD RB3383

Stacja pogodowa – gadżet dla każdego?

Stacje pogodowe takie jak wielofunkcyjne modele marki JVD, czy też nieco prostsze MPM, to urządzenia, które przydadzą się w każdym domu. Zapewniają precyzyjny odczyt, dzięki któremu o wiele łatwiej będzie zaplanować wspólny wyjazd na weekend, czy wieczorny spacer, bez obaw o niespodziewaną zmianę pogody. Stacje pogody to również świetny pomysł na prezent zwłaszcza dla meteopatów, u których nadwrażliwość na zmienne warunki pogodowe jest bardzo uciążliwa.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Wszystko jak należy
2024-02-24
Bardzo piękny zegar podoba mi się jestem zadowolony
pixel