2018-10-05

Najcieńszy automat Seiko - Snowflake

Manufaktura Seiko istnieje i działa od 1881r. W nawiązaniu do tej daty, zaprojektowano limitowany model SJE073J1, który wyprodukowano w ilości 1881 sztuk. Zegarek to małe dzieło sztuki rzemieślniczej i zegarmistrzowskiej aspirujące do haute-horlogerie. Ambicje tego modelu nie są przesadzone o czym poniżej.


Snowflake

Seiko Presage

Snowflake

czyli płatek śniegu, tak nazwano ten limitowany model. Łatwo się domyślić i zauważyć skąd pomysł na ten kryptonim handlowy. Faktura tarczy zachwyca mieniącym się światłem, niczym śnieg w słoneczny dzień w ogrodzie japońskim. Struktura na tarczy jest niejednolita i bardzo oryginalna. Niebieska wskazówka i napis Presage wpasowują się w ten śnieżny klimat. Poszczególne elementy tarczy są bardzo czytelne, z uwagi na niewidoczne szkło szafirowe. Nie da się zauważyć tego negatywnego efektu szkła szafirowego, które pod kątem zmienia swój kolor i wpływa na zafarb tarczy. Oglądanie detali zegarka jest tak wciągające, że tracimy poczucie czasu.

Najcieńszy automat Seiko

Najcieńszy mechanizm Seiko

3,7mm wysokości. Grubość koperty zegarka to zaledwie 9,76mm! To bardzo niewiele jak na werk automatyczny. Średnica koperty to rozsądne 40,7mm, które dobrze koresponduję ze smukłością SJE073J1. Ogniwa bransolety są również zgrabne, całość nie przytłacza rozmiarem jak wiele współczesnych zegarków.
Mechanizm ukazał się pod nazwą kodową 6L35. W porównaniu do popularnego 6R15 jest nie tylko cieńszy ale wyróżnia się wyższą częstotliwością pracy 28800 wahnięć na godzinę. Przekłada się to na większą dokładność. 6L35 nie przekracza deklarowanych +15/-10s na dobę w porównaniu do +25/-15s w 6R15. W praktyce takie odchyłki są niespotykane a werki są dużo dokładniejsze. W każdym bądź razie - jest różnica w kulturze pracy mechanizmu na korzyść tego nowego. Zwiększyła się za to rezerwa chodu, która w 6L35 wynosi minimum 45 godzin.

1881 sztuk
werk 6L35

Baby Grand Seiko

tak określa się ten wyjątkowy zegarek. Mamy tutaj do czynienia z wyższą półką. Baby GS umieściłbym pomiędzy dotychczasowymi modelami Presage a Grand Seiko. Niektórzy mówią, że to budżetowy zegarek Grand Seiko. Ważną cechą łączącą Snowflake i Grand Seiko to polerowanie stali techniką Zaratsu. Efekt widać na błyszczącej powierzchni. Lusterko jest pozbawione dystorsji, a obraz przy krawędziach jest naturalny bez brzydkiego zniekształcenia.

Polerowanie Zaratsu
Seiko

Podsumowanie

SJE073J1 to bardzo udany model, nie posiadający wad. Cena jest co prawda wysoka ale otrzymujemy rekordowo smukły mechanizm Seiko i polerowanie stali występujące w droższych Grand Seiko. Mnie po raz kolejny urzeka tarcza zegarka z linii Presage, oferuje poziom rzemiosła wyższy od swojej konkurencji cenowej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2897 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
Nie pierwszy i nie ostatni zakup w DEMUS , towar zgodny z zamówieniem plus szybka dostawa - POLECAM
2024-07-01
polecam :)
pixel