Problemy z zasypianiem? Pozbądź się telefonu z sypialni!

2022-10-12

Stres, nadmiar obowiązków i otaczające nas niebieskie światło ekranów sprawiają, że współcześnie coraz trudniej o wartościowy, regenerujący sen. Cierpi na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale często również zdrowie psychiczne i fizyczne. W jaki sposób ekrany telewizorów, komputerów i telefonów wpływają na pracę naszego mózgu? Czy ekspozycja na niebieskie światło przed snem wpływa na jego jakość? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Budzik do sypialni

Czy telefon przed snem to dobry pomysł?

Powiedzmy to sobie już na wstępie, telefon przed snem, bez względu na to, czy tylko scrollujemy portale społecznościowe, czy przeglądamy artykuły naukowe, to bardzo zły pomysł. Natłok informacji, jakiego w tym czasie doświadcza nasz mózg, nie sprzyja wyciszeniu czy relaksowi, za to intensywnie pobudza i tak zmęczone po całym dniu pracy szare komórki.

Zatem o czym myśleć przed snem? Tak najlepiej… o niczym. Zbyt duża ilość informacji, którą nasz mózg musi przetworzyć na kilka minut przed zaśnięciem, sprawia, że pomimo uczucia senności, nie potrafimy zasnąć, a także wydłuża się faza snu płytkiego nREM, która odgrywa mniejszą rolę w procesie naszej regeneracji. Telefon przed snem to również częsta przyczyna niepotrzebnego stresu. Niepokojące informacje, z jakimi możemy się zetknąć tuż przed zaśnięciem, również mogą przełożyć się na jakość i higienę naszego wypoczynku.

Światło niebieskie a sen

Przeglądając artykuły naukowe dotyczące badań nad jakością snu, często możemy spotkać się z opiniami, że niebieskie światło przed snem to jeden z najważniejszych powodów, przez które budzimy się zmęczeni i sfrustrowani. Spanie z telefonem i długa ekspozycja na światło niebieskie przyczyniają się również do obniżenia poziomu melatoniny, która jest odpowiedzialna za uczucie senności.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie swojego smartfona w innym pomieszczeniu i powrót do takich klasycznych rozwiązań w sypialni jak nowoczesne budziki proste, czy bardziej tradycyjne budziki sieciowe lub radiobudziki. Dzięki wysokiej jakości i staranności wykonania takich marek jak m.in. Karlsson zegary, budzik może stać się również stylowym elementem dekoracyjnym, dbającym o estetykę i wyjątkowy charakter Twojej przestrzeni.

Telefon przed snem warto również zastąpić np. ciekawą książką, medytacją lub słuchaniem relaksacyjnej muzyki. Według badań przeprowadzonych przez Brigham & Women’s Hospital w Bostonie wynika, że czytanie książek przed snem, nie wpływa na prawidłowym cykl dobowy naszego mózgu, w opozycji do smartfona. Mózg reaguje na niebieskie światło przed snem, jak na światło słoneczne, zatem spanie z telefonem to dla niego sygnał, że wciąż trwa dzień. W efekcie występują trudności z zaśnięciem, obniżenie jakości snu, a po przebudzeniu również uczucie chronicznego zmęczenia.

Budzik albo telefon

Jak uniknąć problemów z zasypianiem?

O czym myśleć przed snem? Jak zadbać o odpowiednie warunki sprzyjające wypoczynkowi w swojej sypialni? Poznaj kilka sprawdzonych trików!

  1. Na godzinę przed snem, najlepiej całkowicie odstaw wszystkie urządzenia emitujące niebieskie światło. Zamiast tego warto sięgnąć po książkę lub czytnik e-booków.
  2. Postaw na klasyczne budziki. Takie modele jak budzik sieciowy JVD SB1820.1, czy stylowy budzik Karlsson KA5654DW, nie tylko wpłyną na jakość Twojego snu, ale również zadbają o stylowy wygląd Twojego wnętrza.
  3. Pozwól sobie na odpoczynek — unikaj kontaktu nie tylko z telefonem, ale również z innymi urządzeniami, dostarczającymi Twojemu mózgowi nadmiernej ilości informacji, których przetwarzanie może negatywnie wpłynąć na jakość snu głębokiego REM.
  4. Zadbaj o odpowiednie warunki w swojej sypialni — częste sprzątanie i wietrzenie pomieszczenia, a także zadbanie o wygodny materac i wysokiej jakości pościel znacząco poprawią jakość snu i wpłyną korzystnie na zdrowie.

Zwolnij, odetchnij i pozwól sobie na relaksujący czas tylko dla siebie. Ogranicz lub najlepiej całkowicie wyeliminuj telefon przed snem, zadbaj o porządek w sypialni i obudź się rano wypoczęty i pełen energii na nowe wyzwania!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Wszystko jak należy
2024-02-25
Polecam
pixel