Radziecki król szos, czyli stylowa odsłona Vostok Europe

2020-10-08

Niezaprzeczalne powiązanie między wschodnioeuropejską manufakturą czasomierzy a wielokrotnymi nawiązaniami do radzieckiego rozwoju technicznego już nie raz zaskoczyło fanów branży zegarmistrzowskiej i udowodniło dumę ze swoich osiągnięć. Chęć przybliżenia się do doskonałości i nieustający wyścig z zachodnimi konkurentami napędza projektantów z Vostok Europe do pokonywania własnych ograniczeń, ale jest to cecha każdego, uznanego designera. Ta litewsko-rosyjska szkoła ma jednak mocną przewagę nad pozostałymi — nieograniczony szacunek do tradycji, który pozwala na wspinanie się na zegarkowe szczyty.

GAZ-14, czyli…

Marka Vostok Europe, choć w obecnej wersji istnieje ledwo kilka lat, zdobyła już uznanie i stabilną pozycję na całym świecie. Linie każdego projektu są niezwykle charakterystyczne, odważne, a przede wszystkim spójne z ogólnym wizerunkiem twórców. Oferuje luksus w bardzo męskiej odsłonie. Wielu może zarzucić mocno sportowy styl większości modeli kolekcji, tym razem inspiracja radziecką limuzyną pozwala na zachowanie wierności sobie, ale ubranie ich w stylowe, bardziej klasyczne wydanie. Dzięki tym właśnie ruchom ponownie możemy podziwiać zegarkową sztukę najwyższych lotów. Inspiracją był bowiem najbardziej prestiżowy i podziwiany automobil lat 70. minionego wieku — GAZ-14. Skąd pochodzi ten symbol? Jak w większości przypadków jest to zlepek pierwszych liter nazwy koncernu samochodowego, czyli Gorkovsky Avtomobilny Zavod, który w czasach komunistycznych zaopatrywał sowieckich dygnitarzy w niedostępne dla zwykłych obywateli auta.

mechanizm w GAZ-14

Konsekwentnie realizowana strategia tego producenta zza naszej wschodniej granicy przyzwyczaiła nas do rzucania wizerunkowych małych petard hukowych, ponieważ co jakiś czas pokazują swoje oblicze w odświeżonej formule, jednak nie tak skrajnie nowe, by nazwać je prawdziwymi bombami. I świetnie, właśnie za wierność sobie marka jest podziwiana przez miliony użytkowników czasomierzy spod tego szyldu na całym świecie. A przekrój nowości zegarków Vostok Europe Limosune GAZ-14 jest doprawdy imponujący. Kilkadziesiąt imponujących propozycji, które w każdym przypadku zachowują indywidualność i potrafią uwieść niezwykłymi detalami, zachwycającą jakością i urzekającym wzornictwem. Ciężko byłoby doszukać się w nich wtórności, chociaż realizując skuteczną ideę czasomierzy wpadających w gusta każdego, można byłoby przyjąć to za wyzwanie, chociaż z góry skazane na porażkę.

Propozycje Vostok Europe Limousine GAZ-14

Kolekcja składa się szerokiej gamy modeli kwarcowych, które posiadają stale rozrastające się grono wyznawców bezobsługowych czasomierzy. Wybitna precyzja chodu oraz brak konieczności poważnego ingerowania w mechanizm nie mogła umknąć projektantom nawet podczas prac nad luksusową odsłoną brandu. Widać jednak jak świadomość trendów przeniknęła się z historycznymi korzeniami kolekcji, ponieważ znaczną jej część stanowią te na meshowych bransoletach. Na tym jednak nie koniec ich współczesności — pojawiają się bowiem modele w rewelacyjnej, różowozłotej barwie, a także niemal całkowicie czarne.

Zegarek Męski Vostok GAZ-14

Zegarek Męski Vostok GAZ-14 Limousine VK64-560C601B

Fani bardziej klasycznych rozwiązań docenią jednak tradycyjne wersje mocowań: skórzanego paska bądź prostej bransolety ogniwkowej. Tak szeroki wybór pozwala niemal na personalizację cech pożądanych, dlatego nikogo nie dziwią warianty od całkowicie stalowej, przez białą tarczę i kopertę rosegold na koniakowej „skórce”, a na modelu „all blue” kończąc. Warto również nadmienić, iż znajdziemy zarówno propozycje z dodatkowymi komplikacjami werku, jak i te w najprostszej postaci.

Zegarek Męski Vostok GAZ-14 Limousine VK64-560B600

Zegarek Męski Vostok GAZ-14 Limousine VK64-560B600

Oczywiste jest jednak uzupełnienie serii zegarków Vostok Europe Limousine GAZ-14 o automaty, które są niepisanym symbolem bardziej prestiżowych rozwiązań, a za taką ma być właśnie postrzegana linia nawiązująca do kultowego pojazdu. Stąd też duży wybór czasomierzy zasilanych ruchem wynikającym z noszenia, umożliwiających jednoczesne dokręcenie ręczne mechanizmu, z aż 24 kamieniami łożyskowymi, znacznie wpływającymi na precyzję wskazania godziny. Niektóre odkrywają swoją anatomię w wersji tzw. „open heart”, co jeszcze bardziej podnosi rangę klasy tychże dzieł zegarmistrzowskiej sztuki.

Zegarek Vostok GAZ-14 Limousine NH38A-560D603

Zegarek Vostok GAZ-14 Limousine NH38A-560D603

Prostota i minimalizm wciąż są w cenie, o czym także pamiętali projektanci Vostok Europe Limousine GAZ-14. Ukrycie automatycznego mechanizmu w antracytowej oprawie tarczy i skórzanego paska, a także stalowej koperty udowadnia doskonałe wyczucie smaku i zamiłowania to utartych kanonów piękna.

Zegarek Vostok GAZ-14 Limousine NH35A-565A595

Zegarek Vostok GAZ-14 Limousine NH35A-565A595

Premiera goni premierę

Jak się okazuje, rok 2020 jest bardzo łaskawy dla tej manufaktury czasomierzy. Doskonałe zegarki Vostok Europe oraz rewelacyjny odbiór użytkowników już teraz pozwala na fantazje dotyczące kolejnych projektów, które z pewnością ujrzymy już niebawem. I z równie wysokim prawdopodobieństwem — zachwycą nas tak samo, jak Limousine GAZ-14. Warto więc zaglądać na naszą stronę www.demus-zegarki.pl, aby na bieżąco wypatrywać kolejnych premier tej i wielu innych marek.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2819 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Polecam
2024-04-15
Bardzo sprawnie polecam
pixel