Technologia a zegarki — bluetooth, wave ceptor, radio controlled

2019-04-11

Dwukrotna zmiana czasu, z zimowego na letni i odwrotnie, powoli staje się przeszłością. Pęd życia wkroczył już na maksymalne obroty i doba staje się za krótka. Na szczęście zaawansowana technologia (niekiedy ocierająca się o sztuki magiczne) podsuwa nam takie rozwiązania, które zdecydowanie mają nam ułatwiać życie. Internetu i powietrza fizycznie nie widać, a są. I podobnie sprawa ma się z japońskimi udogodnieniami, dzięki którym nasze zegarki, stają się bezobsługowe. W ich przypadku żadna wymówka o spóźnionym czasomierzu nie przejdzie, ponieważ przy sprzyjających okolicznościach zgubimy ok. sekundę (jedną) na milion lat. Pewnie nie będzie nam dane sprawdzić tego samodzielnie, ale tęgie matematyczne umysły to wyliczyły, więc możemy przyjąć to za pewnik.

Citizen Radio Controlled

Radio Controlled to rozwiązanie charakterystyczne dla zegarków Citizen. Funkcja ta polega na odbiorze przezeń sygnału radiowego wysyłanego na falach długich. Niezależne zegary atomowe, które rozmieszczone są na całym świecie, a konkretniej: w Niemczech, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Francji, wskazują najbardziej precyzyjny czas, a dzięki jego globalnemu zasięgowi odbierają go wyposażone w Radio Controlled czasomierze Citizen.

Zegarek Citizen

Casio Wave Ceptor

Rozwiązanie Wave Ceptor jest bliźniaczo podobne do omawianego wyżej rozwiązania, jednak jest dedykowane zegarkom Casio. W Polsce kojarzyć je powinniśmy przede wszystkim z wieżą radiową w Mainflingen koło Frankfurtu nad Menem. Dzięki sygnałowi radiowemu DCF77, nadawanemu na długich falach - 77,5 kHz, stabilizowanym, dzięki pobliskiemu zegarowi atomowemu, możemy posługiwać się najdokładniejszym czasem na świecie (z dokładnością znaną z Citizen Radio Controlled). I chociaż brzmi to bardzo skomplikowanie, to wykorzystywany jest m.in. w kolejnictwie, przemyśle, w stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych. Jego zasięg (2 tys. km) pozwala na swobodne docieranie na obszar Europy Zachodniej oraz Środkowej, w tym na teren naszego kraju. Zegarki Casio posiadają w swojej ofercie kolekcję Wave Ceptor. Biorąc pod uwagę funkcjonalność kalibracji pozycji wskazówek czy wskazań na elektronicznym wyświetlaczu są najtańszymi na rynku zegarkami tej klasy.

Casio Bluetooth

Zupełnie inne rozwiązanie oferują zegarki z funkcją bluetooth, zamieniają go bowiem w podstawowy, analogowy smartfon. Chociaż nie to jest jego główną zaletą, to zegarki Casio Edifice oraz G-Shock są w stanie informować dźwiękiem lub wibracjami o nieodebranych połączeniach telefonicznych bądź otrzymanych wiadomościach. Jednak dzięki sparowaniu czasomierza z telefonem poprzez bluetooth, ponownie zaoferowano nam najdokładniejszy czas na świecie, sprzężony z internetową regulacją czasu ze smartfona. Potrzebna jest jednak do tego dedykowana aplikacja. Jednak jeśli zdarzy się tak, że nie możemy znaleźć naszego zegarka Casio, możliwe jest dźwiękowe wywołanie go z pozycji telefonu.

Casio Edifice

Co dalej?

Jeszcze bardziej zaawansowane udogodnienia oferują smartwatche, jednak jest w nich więcej „smart” niż „watch”, a z poprzednikami łączy je przede wszystkim fakt noszenia na nadgarstku. Nie jest to wprawdzie zbrodnia z niego korzystać, jednak fan tradycyjnego zegarmistrzostwa z trudem przełknie kolejne usprawnienia, które przybliżają nas nieuchronnie do futurystycznych modeli z filmów. Jest to jednak efekt rozpędzonego do granic postępu, ale czy zmierzającego w słusznym kierunku? To już niech każdy rozważy samodzielnie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2733 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2024-02-24
Szybka przesyłka, produkt zgodny z opisem i zdjęciem. Dziękuję.
pixel