W żagle wiatr! Żeglowanie z zegarkiem — jaki wybrać?

2019-07-01

Żeglarstwo to sport nie dla każdego. Wprawdzie nawet szczur lądowy może zejść pod pokład, by popijać herbatę z rumem, jednak tylko wprawiony i doświadczony żeglarz może stanąć za kołem sterowym lub pochwycić szoty żaglowe. Dobrze byłoby jednak, żeby poza umiejętnościami i tężyzną fizyczną kapitan posiadał odpowiedni czasomierz, który pozwoli na swobodne pokonywanie jezior i mórz w nienagannym stylu przy zachowaniu punktualności.

Zegarki żeglarskie, czyli jakie?

Modele tego typu powinny przede wszystkim być niezawodne, wodoszczelne i wytrzymałe. Dynamicznie zmieniająca się aura może zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie, dlatego też nasz czasomierz powinien być do niej dostosowany.

Rewelacyjnie skomponowany, sportowy zegarek Atlantic z męskiej serii Mariner GMT to odświeżona linia znana miłośnikom marki. Kwarcowy, właściwie bezobsługowy mechanizm Ronda jest niezwykle precyzyjny, a ukryty został w kopercie wykonanej ze stali 316L, której kształt mocno nawiązuje do stylistyki lat 70. Szczotkowana górna powierzchnia oraz polerowane boki, dwukolorowa, obrotowa luneta udowadniają dopracowanie estetyki w najdrobniejszych detalach. 24-godzinna podziałka na jednokierunkowym bezelu to dodatkowa komplikacja werku, która pozwala na odczytanie godziny drugiej strefy (służy do tego oddzielna wskazówka, zakończona czerwonym grotem — stąd zresztą nazwa GMT). Ciemna tarcza, stanowiąca eleganckie tło dla nakładanych ręcznie indeksów wypełnionych masą luminescencyjną, tworzy nieprzesadzony kontrast, który wspiera czytelność i wyróżnia zegarki Atlantic z tej serii. Zewnętrzna, gliszowana część cyferblatu subtelnie przechodzi w centralną, idealnie gładką.

Zegarek Atlantic w sklepie demus - zegarki.pl

Drugą pod względem popularności i użyteczności funkcją jest datownik umiejscowiony na godzinie 3, którego wyraźność wzmaga sferyczna lupka, umiejscowiona na powierzchni gładkiego szkła szafirowego. Jego przejrzystość jest niekwestionowana dzięki powłoce anty-refleksyjnej, która idealnie spełnia swoje przeznaczenie w słoneczne dni spędzane na wodzie. 20-atmosferyczna wodoszczelność oraz dokręcany dekielek są gwarancją bezpiecznego zamoczenia, a nawet zanurzenia na znacznej głębokości.

W tym miejscu koniecznie trzeba wspomnieć kapitana Tomasza Cichockiego, który został twarzą tej serii żeglarskich zegarków, co z racji jego doświadczenia jest oczywiste. Nie ma bardziej perfekcyjnej kombinacji, która mogłaby wpisać się w dedykowane przeznaczenie zegarka Atlantic Mariner – modelu, w którym można opłynąć świat.Kapitan Tomasz Cichockiego - zegarek Atlantic

Marynistyczny styl zegarków Nautica

Nie ma chyba propozycji bardziej związanej ze sportami wodnymi, ponieważ nawet nazwa marki stanowczo do nich nawiązuje. Zegarki Nautica określa się mianem uniwersalnych propozycji dla wszystkich i sporo w tym prawdy. Jednak ów sformułowanie aż prosi się o rozwinięcie – dla wszystkich wodniaków. Ich stylistyka jest bardzo konsekwentna i mało ekstrawagancka, choć projektanci bardzo wyraźnie czerpią z okrętowej tematyki. Częstym zabiegiem jest zastąpienie tradycyjnych indeksów międzynarodowymi kodami żeglarskimi, które nazywa się potocznie flagami żeglugowymi.

zdjęcie kodów żeglarskich

Męski zegarek Nautica z serii Freeboard to świetny przykład wygody, niezawodnej funkcjonalności oraz podkreślenia marynistycznego ducha, który powinien być atrybutem prawdziwego wilka morskiego. Silikonowy pasek idealnie obejmujący nadgarstek w nawet minimalnym stopniu nie skrępuje ruchu. Grafitowa koperta wykonana z niekorodującej stali, w której umieszczono kwarcowy mechanizm, doskonale komponuje się czarną tarczą. Komplikacja rozbudowanego datownika rozłożona została na 3 odrębne tarcze: czas 24-godzinny, nazwa dnia tygodnia oraz dzień miesiąca. Obudowę wieńczy ruchomy bezel, pozwalający na precyzyjną kontrolę czasu spędzanego pod wodą — dzięki niezależnej podziałce wygrawerowanej na nim. W tym zegarki Nautica spotkać można dokręcaną koronkę oraz dekielek, które zabezpieczają mechanizm przed jakimkolwiek zalaniem.

Zegarki Nautica dla Pań?

Marka oferuje również propozycje dla płci pięknej, które w żeglarskiej gwarze nazywane mogą być wilczycami morskimi. Subtelna stylistyka, modne zestawienia kolorystyczne oraz delikatne ozdoby w postaci zawieszki kotwicy pozwolą na tymczasowe zacumowanie w porcie i zadanie szyku w marinie i każdym innym miejscu na lądzie. To pewnie dlatego tak wiele kobiet wybiera zegarki damskie Nautica

Jaki zegarek żeglarski wybrać?

Podczas podejmowania decyzji powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością i wodoszczelnością modelu. Z założenia nie jest on narażony na trwałe zanurzanie, jednak ryzyko zamoczenia w takich warunkach jest bardzo wysokie. Ciężko więc wskazać modele, które są absolutną koniecznością podstawowego wyposażenia, ponieważ propozycje Citizena lub G-Shocka wcale nie wypadają gorzej w sportach tego typu. Żeglarstwo jednak nie jest sportem, który porwie każdego i choć dalecy jesteśmy od szufladkowania, to niektóre czasomierze prezentują się po prostu lepiej pod żaglami.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2804 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Realizacja zamowienia trwala zbyt dlugo
2024-03-25
Szybka wysyłka, wszystko zgodnie z oczekiwaniami
pixel