Wiszące zegary szafkowe — dziejowy duch stylowego wnętrza!

2020-10-13

Wielu z nas kojarzą się z domami naszych bliskich, dziadków i pradziadków. Pozwalają na krótką, nostalgiczną podróż w czasie, którym notabene władają. Niektórych przyprawiają o „gęsią skórkę” lub dreszcz na karku. Zegary wiszące szafkowe to dla jednych dyskusyjna uroda z wielką funkcjonalnością, dla innych natomiast najwyższa estetyka z dodatkiem praktyczności.

Punktualne dzieła sztuki na ścianie

Szafkowe zegary wiszące marki Engstler to kwintesencja filmowych, teatralnych lub książkowych wyobrażeń na ich temat. Jeśli mielibyśmy zamknąć oczy i przypomnieć sobie bądź wyobrazić taki przykład, to z całą pewnością niemal wszyscy ujrzeliby właśnie je. Drewniane arcydzieła wybijające kukułką główne godziny, a także ich połowy, w charakterystycznym, stylowym i nieco patetycznym tonie. Każdy element jest pieczołowicie zaplanowany i wykonany z najwyższą starannością. Od podstawy, poprzecinanej kratownicą karo, przez zdobienia żołędnymi liśćmi i szyszkamiprzymocowanymi do łańcuchów mechanizmu wagowego, kończąc na trofeum głowy jelenia z okazałym porożem. Całość wykonana została z drewna orzechowego, stąd też unikatowa i głęboka barwa obudowy.

Zegar wiszący z kukułką Engstler

Zegar wiszący z kukułką Engstler 746.8-WA

Jeszcze bardziej okazale prezentuje się kolejny zegar wiszący szafkowy tego producenta. I chociaż 8-dniowa rezerwa chodu mechanizmu po naciągnięciu jest stałą wartością tej kolekcji czasomierzy Engstler, to jego obudowa zapiera dech w piersiach. Już sama podstawa urządzenia tłumaczy bardziej prestiżowy odbiór, ponieważ ilość czasu potrzebnego do wykonania tak wielu skomplikowanych elementów może przyprawiać o zawrót głowy. Wyrzeźbione dzikie zwierzęta po bokach tarczy zegarkowej, skrzyżowane powyżej sztucery myśliwskie, a także majestatyczny jeleń na samym szczycie konstrukcji, którą również uzupełniają liście żołędne. Na szczególną uwagę zasługują również ruchome figury ludowych postaci na postumencie. Do łańcuchów mechanizmu wagowego przymocowano 3 zdobione ciężarki w kształcie szyszek. Trójwymiarowy zegar udekoruje każde stylowe, ale przytulne wnętrze, nadając mu niebywałego stylu. Co ważne podkreślenia, zasilanie tego typu dedykowane jest najbardziej prestiżowym i klasycznym propozycjom.

Zegar wiszący z kukułką Engstler 795

Zegar wiszący z kukułką Engstler 795.8-WA

Czas zamknięty w tradycyjnych zegarach Adler

Jeśli porównamy stylistykę obu producentów, to nie sposób nie odnieść wrażenia, że w projektach oddany został bardzo zbliżony styl i charakter. Dopiero po „prześwietleniu” anatomii szafkowego zegara wiszącego Adler można dostrzec znaczące różnice jak chociażby te dotyczące mechanizmu. W tym przypadku zastosowanie znalazł praktyczny i popularny kwarc, ubrany w bardzo przyjemną formę. Co więcej, ta niepozorna konstrukcja posiada czujnik wyłączający kukułkę, gdy w pomieszczeniu jest ciemno, dzięki czemu nie przerazi nas nocny dźwięk wybijający godzinę główną. Tę funkcję można zresztą nieznacznie modyfikować: wyłączyć zupełnie lub dostosować jej głośność. Przydatne rozwiązanie, prawda? Szkatuła wykonana została z drewna orzechowego, któremu zawdzięcza ciemny, nieregularny połysk. Tarczę zegarową okalają liczne rzeźby dzikich zwierząt i ptactwa, a także motywy liściaste, tak uwielbiane przez czeladników tej dziedziny.

Zegar wiszący z kukułką Adler

Zegar wiszący z kukułką Adler 24009-W

Lekka i zabawna forma zegarów wiszących

Za sprawą kolorowych szafkowych zegarów wiszących, wracamy do sztuki oferowanej przez Engstler. Tym razem jednak podano je w niecodziennej, ale i bardziej ekonomicznej formie. Przede wszystkim tradycyjny mechanizm wagowy zastąpiono baterią, która nie wymaga dodatkowej ingerencji. Przywołuje na myśli ludowe, alpejskie chaty i wiejskie obrządki gospodarcze.

Zegar wiszący miniaturka Engstler

Zegar wiszący miniaturka Engstler 193SQ

Wielobarwne wzory przyprawią o uśmiech nawet najbardziej zagorzałego pesymistę. Podobnie jak w pierwszych przykładach tego producenta, detale kradną całą uwagę i są wykończone w najdrobniejszych szczegółach — dlatego też śmiało można je określić mianem sztuki połączonej z funkcjonalnym zastosowaniem.

Zegar wiszący miniaturka Engstler 194SQ

Zegar wiszący miniaturka Engstler 194SQ

Do jakich pomieszczeń się sprawdzą?

Doskonale będą współgrać z kominkami w przytulnie urządzonych salonach. Gdzie kanapy otaczają palenisko, a zegar koncentruje główną uwagę. Z pewnością idealny i pasujący projekt urządzenia znajdą również amatorzy nowoczesnych wnętrz, jednak najbardziej naturalna aranżacja to ta, opierająca się o towarzystwo klasycznych, stylowych i drewnianych mebli.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2896 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Wszystko ok w razie niezgodności produktu z opisem obsługa udziela informacji na ten temat przed wysłaniem przesyłki, jestem zadowolony z zakupu :) Polecam.
2024-06-17
Super zakup i szybkość realizacji
pixel