Zegarki, które zmieniły branżę - wyświetlacz elektroniczny

2018-12-14

Trudno jest wyobrazić sobie urządzenie RTV lub AGD, które nie ma elektronicznego wyświetlacza. Odtwarzacze DVD, wieże stereo, lodówki lub pralki — niemal każdy sprzęt w naszych domach wykorzystuje nieustannie udoskonalenia technologiczne, które kiedyś były uosobieniem innowacji, a dziś są elementem otaczającej nas codzienności.

Zegarków skok przez ocean

Pierwszy zegarek z elektronicznym wyświetlaczem pojawił się aż 46 lat temu, za sprawą szwajcarskiego producenta — Hamilton Watch Company. Wprawdzie marka powstała pod koniec XIX wieku w Lancaster, w USA, jednak w latach 70. została przejęta przez europejską kolebkę zegarmistrzowską — Szwajcarię. Pulsar Time Computer w podstawowym trybie wyświetlania był bardzo minimalistyczny, ponieważ pokazywał zaledwie 4 ledowe cyfry o czerwonej barwie. Pulsar P1 Limited Edition, bo tak był też określany, został wyprodukowany w zaledwie 400 egzemplarzach, a za jego ówczesną wartość można było kupić całkiem dobry samochód.

O 3 dekady do przodu

Inspiracją do zaprojektowania tak futurystycznego zegarka była odważna wizja Stanley’a Kubricka, którego film pt. 2001: Odyseja Kosmiczna wybiegał tak bardzo w przyszłość, że nawet sposób wyświetlania godziny musiał wyprzedzać swoją epokę. I chociaż w tamtych czasach był to produkt dostępny tylko dla wybranych (zegarek mogli nabyć członkowie tzw. klasy wyższej — używając kastowych określeń), to dziś znaczna część zegarków dostępnych na rynku jest właśnie z cyfrową tarczą. Trudno przecież wyobrazić sobie ofertę zegarków Casio pozbawioną elektronicznych wyświetlaczy. Możemy więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, iż kolekcja Casio Vintage jest swoistym hołdem dla Pulsara P1 Limited Edition. I chociaż większość producentów ma takie w swojej ofercie, to właśnie te modele są sobie wizualnie najbliższe.

złoty zegarek Casio

trzy zegarki Casio retro

Dziś możemy oglądać je głównie w muzeach (jak chociażby w World Museum w Liverpoolu, gdzie dostępny jest model Pulsar Time Computer Calculator). Ducha tego stylu możemy poczuć we współczesnych zegarkach za sprawą projektantów, którzy czerpią z przełomowego wzoru pełnymi garściami.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2711 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
To moje kolejne zakupy, od lat nic się nie zmieniło: szybko, profesjonalnie oraz w rozsądnej cenie :-)
2024-02-18
5
pixel