Zegarki na srebrnym ekranie: modele, które wpisały się w historię kina – Seiko i Pulsar

2019-04-12

Zegarki „wstrząśnięte — niezmieszane”

Nie trzeba być wielkim fanem filmów o Jamesie Bondzie, żeby znać jedną z bardziej charakterystycznych dla niego fraz. Jednak tylko wprawne oko mogło dostrzec, że poza sprytnie ukrytymi gadżetami oraz zaawansowanym, designerskim autem agent 007 nosił adekwatne zegarki, które wraz z każdą kolejną premierą nowej części stawały się prawdziwym bestsellerami sprzedaży.

Zachowując chronologię, Roger Moore, wcielający się w rolę najsłynniejszego filmowego agenta, nosił pierwszy zegarek z elektronicznym wyświetlaczem w Żyj i pozwól umrzeć z 1973 roku (więcej o modelu Pulsar P2 2900 LED możecie przeczytać tutaj: Zegarki, które zmieniły branżę - wyświetlacz elektroniczny). Czasomierz tak przełomowy i innowacyjny, że ciężko jest wyobrazić sobie inny na nadgarstku Jamesa Bonda, przynajmniej w tamtym okresie.

James Bond z zegarkiem Pulsar

Sezon na Seiko

W kolejnych częściach, w rolę Agenta 007, wcielał się ten sam aktor, zmienił jednak zegarkowy gadżet na rzecz kilku zegarków Seiko. Marka zadebiutowała na srebrnym ekranie w 1977 roku w Szpieg, który mnie kochał. Cyfrowy model 0674 5009 LC był bardziej rozbudowanym, bardziej przypominającym współczesne elektroniczne propozycje, jednak tłumaczy to postęp technologiczny.

Seiko Quartz LC

W 1979 roku do kin trafiła kolejna część filmu Moonraker. Ponownie zdecydowano się na doposażenie Bonda o model Seiko M354 Memory-Bank Calendar — z zaawansowanym kalendarzem, z możliwością podglądu całego miesiąca.

Seiko M354 Memory-Bank Calendar

Tylko dla twoich oczu (1981) to kolejna odsłona zmagań Agenta 007, a podczas ratowania świata nosił zegarek Seiko H357 5040.

Rok 1983 to premiera Ośmiorniczki, a zarazem debiut modelu Q G757 5020 Sports 100, zaś 7A28 7020 Quartz pojawia się z Zabójczym widoku w 1985.

James Bond z zegarkiem Seiko

Jak widać, James Bond długo wspierał się zaawansowaną technologią zegarków Seiko, jednak ich filmowe odpowiedniki dodatkowo wyposażone były w detonatory ładunków wybuchowych, komunikator wyświetlający i drukujący wiadomości od M., czy geolokalizator. Niestety — był to jedynie wytwór nieograniczonej wyobraźni scenarzystów, którzy mieli za zadanie przygotować Agenta 007 na każdą ewentualność, ale stały się nieodłącznym elementem postaci granych przez Rogera Moore’a.

Kolejne oblicza Seiko?

Zegarki Seiko męskie pojawiają się również w filmach takich jak Commando 1985, czy dwa lata później w Predatorze za przyczyną Arnolda Schwarzeneggera. Model H558 to typowo męski zegarek Seiko, który zagrał w obu produkcjach.

Zegarek Seiko u Arnolda Schwarzeneggera

Kultowy Czas apokalipsy wpisał się w kanon jako jeden z najlepszych filmów wojennych. Grany przez Martina Sheena kapitan Willard nosił podczas wojny w Wietnamie automatyczny i wodoszczelny na poziomie 15 atmosfer model Seiko 6105.

Kto, gdzie, kiedy?

Jako wielbiciele zegarków bardzo często zwracamy uwagę na to, co główni bohaterzy filmów noszą na nadgarstkach. Czasem może zakrawać to na obsesję, jednak po głębszej analizie motywu przewodniego scenariusza oraz zestawieniu go z czasomierzami można dojść do bardzo ciekawych przemyśleń. Czy jednak wspomniane modele stały się kultowe za sprawą pojawienia się jako gadżet na srebrnym ekranie, czy może pojawiły się w na nim, bo były już znane i idealnie nadawały się do ratowania świata?

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2732 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
ok
2024-02-23
Good seller! A+++
pixel