2016-07-14

Sturmanskie - pierwsze w kosmosie

Sturmanskie są kultowymi rosyjskimi zegarkami. Swoją popularność zawdzięczają Jurijowi Gagarinowi, który zabrał Sturmanskie w podbój kosmosu. Tak więc, marka zyskała zaszczyt bycia pierwszą w kosmosie. Mechaniczne zegarki tej rosyjskiej firmy gwarantowały niezawodną pracę w stanie nieważkości.
Model który nosił Gagarin jest nadal w produkcji. Dodatkowo zyskał wygrawerowany dekiel z podobizną Pierwszego Człowieka w kosmosie.zegarki Sturmanskie 

zegarek Gagarina Sturmanskie GagarinaMechaniczne werki to automaty z ręcznym naciągiem. Manualne dokręcenie to bardzo przyjemna czynność, której nie mogło zabraknąć przy tej klasie zegarków.
Bardzo elegancko i precyzyjne wykonane detale cieszą oczy.

Zegarek automatyczny Sturmanskie Gagarin  przeszklony dekiel w zegarku mechanicznymRosyjskie zegarki znane był również z 24 godzinnych tarcz. Jest to bardzo ciekawe i mało popularne rozwiązanie. Początkowo budzi konsternacje i uśmiech na twarzy. Teoretycznie taki patent zwiększa czytelność tarczy, jednak przyzwyczajenie się do tego, sprawia na początku trochę trudność. Piloci wahadłowców czy samolotów mogą mieć problem z określeniem pory dnia w bazie, taka tarcza ułatwia im orientację. Polarnicy równie chętnie korzystają z takich zegarków.
Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwsze zegarki i zegary były 24 godzinne(np. Big Ben), dopiero z czasem ludzie przestawili się na 12 godzinną tarczę.


24 godzinna tarcza  dwudziestocztero godzinna tarczaKolejną ciekawą kolekcją są kwarcowe modele z sekundnikiem, którego kształt jest miniaturką sputnika.
Każdy zegarek posiada inny grawer na dekielku, charakterystyczny dla kolekcji. Przykładowo, na sputnikach dekielek ma oczywiście satelitę.
 


Wiele modeli posiada wypukłe szkiełko, datownik i skórzane paski. Sturmanskie to charakterystyczna stylowo i oryginalna marka, która stawia na klasykę po lekkim liftingu.
Marka z historią, stworzona dla niegdyś dla wybrańców niebios, niedostępna dla przeciętnego człowieka. Jeśli zegarki z cyrylicą wywołują u Ciebie sentyment starych zegarków, nierzadko pierwszego dobrego własnego czasomierza to nie przejdziesz obojętnie wobec marki.

25 kamieni  Open SpaceZobacz wszystkie zegarki Sturmanskie
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2739 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Jestem bardzo zadowolona z zakupu, zegar prezentuje się bardzo ładnie
2024-02-25
Wszystko jak należy
pixel