2022-02-14

Vostok Europe Lunokhod-2 Benediktas Vanagas Dakar Legend

Kolejna odświeżona wersja limitowanego zegarka, sygnowanego imieniem słynnego litewskiego rajdowca. Benediktas Vanagas to weteran rajdu Paryż-Dakar. Marka Vostok Europe wpisuje się swoją stylistyką zegarków w sporty ekstremalne. Do tych dużych zegarków pasują między innymi rajdy samochodowe. Modele Lunokhod imponują kopertą o średnicy około 49 mm (w zależności od wersji). Duże gabaryty zegarka korelują z dużymi dakarowymi pojazdami terenowymi. Benediktas Vanagas startuje w zespole fabrycznym Toyota Gazoo Racing SA. Autem, którym dysponuje ten słynny team to Toyota Dakar Hilux.

limitowana edycja Vanagas

Vostok Europe lunokhod-2 Benediktas Vanagas Dakar legend

Vanagas Dakar Legend YM8J-620H447

Moim zdaniem nowa wersja jest najlepszą dedykowana osiągnięciom Benediktasa. Tarcza i zegary bardziej niż dotąd pasuje do rajdowego pojazdu. Masywna i kanciata koperta przypomina nadwozie Hiluxa. Zegary chronografu są umieszczone pionowo na tarczy (na 12 i 6 godzinie).  Poprzednia wersja były poziomo na godzinie 3 i 9. Podobają mi się dni tygodnia umieszczona w ramce dokoła zegara.

Stonowana kolorystyka, dominująca głęboka czerń z drobnymi akcentami szarości i czerwieni. Krwiste zdobienia znajdują się na górnym przycisku, śrubach przy pasku i wypisanym Benediktas Vanagas na tarczy. Podświetlenie Super Luminova prezentuje się efektownie w tej ciemniej barwie zegarka. W ciemności indeksy są bardzo czytelne.

Na dekielku zegarka znajduje się tradycyjnie już wizerunek Vanagasa.

vostok europe lunokhod-2 benediktas vanagas dakar legend

super luminova

Vostok Europe lunokhod-2 Benediktas Vanagas Dakar legend

Vostok Europe legend limited edition

Mechanizm kwarcowy na baterie gwarantuje wysoką dokładność pomiaru czasu, wymaganą w sporcie.

Zegarek poza sportowymi funkcjami pomiaru czasu, czyli stopera i timera, ma również wysoką wodoszczelność. Klasa WR200 wraz z zakręcaną koronką określa go jako nurka. Zastosowanie takiej wodoodporności jest również konieczne na pustyni(sic!). Pomimo że, brakuje na pustyni wody, zegarek musi być szczelny na drobny piasek, próbujący się dostać do środka mechanizmu. Benediktas używał YM8J-620H447 podczas ostatniego rajdu Paryż-Dakar 2021, więc zegarek został dokładnie przetestowany w najtrudniejszych warunkach, jakim jest piekło Sahary.

Vostok Europe Lunokhod-2 Benediktas Vanagas Dakar Legend ma szkło mineralne. Najlepszy materiał na szkła, który jest odporny na uderzenia. Zrezygnowano w tym zegarku ze szkła szafirowego. Dlatego że, przy dużej prędkości auta, drobinki piasku uderzają w szkiełko zegarka z dużą prędkością. Pomimo powstających zarysowań szkiełka, samo szkło nie pęka. Szkło szafirowe nie rysuje się, ale pęka przy nacisku mocnej punktowej siły. Dlatego szkło szafirowe nie wytrzymałoby takiego ekstremalnego rajdu.

zegarek Dakar legend

Paryż-Dakar

Vostok Europe Lunokhod-2 Benediktas Vanagas Dakar Legend to udany zegarek.

YM8J-620H447 na pasku to prawdziwa legenda i jeden z najciekawszych Lunokhodów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2738 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
SUPER POLECAM!!!!!!
2024-02-26
ok
pixel