Czy powinniśmy spać w zegarku?

2022-05-09

Spanie z zegarkiem stało się popularne, od kiedy pojawiły się nowoczesne modele, oferujące możliwość monitorowania snu czy budzenia. Czy jest to jednak zdrowe? Czy warto? Mamy nadzieję, że wszystkie Twoje wątpliwości rozwieje ten artykuł!

Monitoring snu w zegarkach. Jak działa i czy się sprawdza?

Monitorowanie snu to funkcja, którą mają wyłącznie zegarki, posiadające akcelerometr lub pulsometr. Akcelerometr odpowiada bowiem za sprawdzenie, czy jednostka się porusza. W czasie snu ruszamy się nieznacznie i zwykle pozostajemy w jednej pozycji. Gdy zegarek wykryje, że jest inaczej, uzna, że użytkownik już nie śpi. Pulsometr z kolei jest w stanie ocenić (dzięki pomiarowi pulsu), w jakiej fazie snu jesteśmy – płytkiej czy głębokiej. Właśnie dlatego w statystykach możesz otrzymać informację o tym, jakiej jakości był Twój sen.

Czy powinno się spać z zegarkiem?

To, czy spanie z zegarkiem jest dobrym rozwiązaniem, czy nie, zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że takim urządzeniom nie można ufać w 100%. Musisz mieć świadomość, że informacje płynące z zegarka, zależne są od wielu czynników. Niektóre modele mierzą wszystko bardzo dokładnie, inne podają tylko przybliżony wynik. Przede wszystkim zależy to od tego, czy dany smartwatch posiada zarówno akcelerator, jak i pulsometr. Znaczenie ma także jakość tych elementów zamontowanych w danym egzemplarzu. Oprócz tego, jeśli jesteś osobą bardzo ruchliwą, która podczas snu często się przekręca, wstaje do łazienki, lunatykuje lub jest jakkolwiek aktywna, dane będą znacząco zaburzone.

Spanie w zegarku

Spanie w zegarku - kwestia Twojej wygody

Jeśli chodzi o spanie w zegarku, to jest kilka kwestii, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim musisz przyzwyczaić się do noszenia go w nocy. Na początku sen z zegarkiem może wydawać się niezbyt przyjemny i niewygodny. Najczęściej jednak po kilku dniach, użytkownicy o nim zapominają. Po drugie, musisz zadbać o to, aby pasek lub bransoleta, którą wybierzesz, była komfortowa. Dodatkowo warto na noc wyłączyć wszelkie powiadomienia i maksymalnie zmniejszyć jasność zegarka, aby jego wzbudzanie się w nocy nie przeszkadzało Ci się we śnie. Istotne jest także to, w jaki sposób nosisz dany zegarek. Pulsometr musi być umieszczony dokładnie w miejscu, gdzie wyczuwalne jest tętno. Wtedy wynik będzie najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Musi być też oczywiście odpowiednio zapięty – nie za mocno, aby przepływ krwi był swobodny, ale też nie za słabo, aby nie ruszał się nadmiernie, bo to zaburzy odczyty.

Sen z zegarkiem na ręce - czy jest to zdrowe?

Kiedy kwestię tego, czy zegarek przeszkadza podczas snu, masz już ustaloną, czas zastanowić się, na ile zdrowe jest to rozwiązanie. Monitorowanie snu za pomocą zegarka nie jest szkodliwe, pod warunkiem, że urządzenie w żaden sposób nie wyrywa Cię ze snu. Tak jak wspominaliśmy, wzbudzanie się zegarka, nieustanne powiadomienia, zbyt duża jasność czy zaczepiająca się o pościel bransoleta mogą być tak uciążliwe, że ciągle będziesz się budzić, a to znacząco wpłynie na jakość Twojego wypoczynku.

Jaki zegarek wybrać do monitorowania snu?

Zastanawiasz się, jaki zegarek wybrać, aby rzeczywiście monitorował Twój sen? Na pewno musisz stawiać na modele, które mają zarówno akcelerometr, jak i pulsometr. Wtedy pomiar będzie najrzetelniejszy. Dodatkowo zdecyduj, czy wolisz zegarki na pasku, czy jednak zegarki na bransolecie. Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest gumowy pasek, ponieważ jest elastyczny. Pamiętaj jednak, że istotne jest też to, jak wygląda zegarek na ręce, bo głównie ma Ci on służyć jako element garderoby. Obecnie bardzo popularne są kwadratowe modele, które są nowoczesne, ale mimo wszystko uniwersalne. Jeśli lubisz jednak klasykę, postaw na okrągły egzemplarz. Warto pamiętać, że zegarki tego typu często mają możliwość zmieniania tarcz, aby wyglądały na bardziej analogowe lub elektroniczne.

Monitorownie snu

Klasyczny budzik - rozwiązanie w każdej sypialni

Jeżeli myślisz, że zegarek na nadgarstku w nocy to zły pomysł, śmiało możesz zdecydować się na zwykły budzik. Nie będzie on co prawda monitorował Twojego snu, ale spełni podstawową rolę – pokaże godzinę i obudzi Cię w razie potrzeby. To dobre rozwiązanie do każdej sypialni, szczególnie że obecnie budziki występują w wielu różnych odsłonach – od designerskich i nowoczesnych, po bardzo tradycyjne.

Decyzję o tym, czy ściągać zegarek na noc , czy nie, musisz podjąć samodzielnie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci poznać wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2711 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Wszystko w porządeczku
2024-02-18
Pani Sprzedawczyni doradzi który zegarek dobrać dla danej osoby. Bezproblemowy kontakt ze sklepem
pixel