Czym są kamienie w zegarkach? Opowiadamy!

2021-09-06

10, 15, a może 25? W ile kamieni powinien być wyposażony czasomierz, by zagwarantować niezawodność i bezawaryjność w każdych warunkach? Za co tak naprawdę odpowiadają i czy im więcej kamieni, tym lepiej?

Zegarek Adriatica mechaniczny A8142.1253A

Zegarek Adriatica mechaniczny A8142.1253A

Od pomysłu do innowacji

Pierwszy pomysł wykorzystania kamieni szlachetnych w zegarkach przypisywany jest Nicolasowi Fatio de Duillier’owi oraz Pierreowi de Beaufre’owi, którzy w 1705 roku przedstawili i opatentowali swój pionierskich projekt. Ich pomysł nie tylko zrewolucjonizował budowę czasomierzy tamtej epoki, ale również na stałe przyczynił się do wprowadzenia modyfikacji w czasomierzach, które projektowane są współcześnie.

W pierwszych modelach wykorzystywane były jedynie kamienie szlachetne, które ze względu na swoją wysoką wartość, automatycznie podnosiły również cenę czasomierzy. Używano m.in. szafirów i granatów, a najcenniejsze egzemplarze wykorzystywały nawet diamenty. Wszystko uległo zmianie za sprawą komercjalizacji i spopularyzowania zegarków naręcznych. Masowa produkcja wymusiła znalezienie wytrzymałych alternatyw dla kamieni szlachetnych, tworząc w 1902 roku pierwsze sztuki kamieni syntetycznych, wykorzystywanych w modelach takich marek jak zegarki Adriatica czy Atlantic do dzisiaj.

Zegarek Męski Vostok Energia YN84-575O540

Zegarek Męski Vostok Energia YN84-575O540

Jakie funkcje pełnią kamienie łożyskujące?

Zegarek to niezwykle złożony i delikatny mechanizm, na którego pracę składa się wiele współgrających ze sobą elementów. Niektóre z nich wykonywane są z metalu, inne z cennych kruszców jak srebro, czy złoto, a jeszcze inne, z kamieni szlachetnych. Jaki wpływ na żywotność czasomierzy mają wykorzystane materiały? Czy zmieniają ich precyzję bądź wytrzymałość na czynniki zewnętrzne?

Mówiąc w największym uproszczeniu, kamienie łożyskujące, stanowiące nieodłączny element każdego zegarka automatycznego, odpowiadając za bezpieczeństwo jego pracy. Przewaga kamiennych łożysk nad elementami wykonanymi z metalu polega przede wszystkim na ich wyraźnie mniejsze ścieralności, która przekłada się analogicznie na wydłużenie żywotności czasomierza. Dzieje się tak, ponieważ kamienne łożyska w porównaniu do metalowych wytwarzają znacznie mniej ciepła podczas tarcia.

Czy ilość kamieni wpływa jednak znacząco na precyzję czasomierza? Właściwie nie. Większa liczba kamieni wykorzystanych w mechanizmie zegarka znacząco poprawia jego żywotność, zmniejszając tarcie w miejscach największego zużycia. Dzięki temu zegarki Atlantic, zegarki Vostok Europe czy Adriatica zapewniają bezawaryjną pracę przez wiele lat codziennego użytkowania, nawet w trudnych warunkach pogodowych i atmosferycznych.

Zegarek Męski Atlantic Worldmaster Open Heart 52780.41.21R - Limitowana Edycja

Zegarek Męski Atlantic Worldmaster Open Heart 52780.41.21R - Limitowana Edycja

W ile kamieni powinien być wyposażony mechanizm czasomierza?

Właściwie na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od konkretnego typu zegarka. Sama ilość wykorzystanych kamieni łożyskujących nie zmienia ani jakości pomiaru czasu, ani jej precyzji. Zmienia się natomiast żywotność i wytrzymałość urządzenia.

Modele, które posiadają np. 17 kamieni, mogą okazać się zatem tak samo dobre, jak te, wyposażone w 30. Za średnią ilość uznaje się przedział 15-25 kamieni, a ich liczba może wzrosnąć wraz z zastosowaniem dodatkowych funkcji w zegarku.

Przy większej ilości kamieni zmianie ulega również poziom skomplikowania mechanizmu, co w konsekwencji prowadzi do podniesienia ceny za konkretny model, jak ma to miejsce w przypadku m.in. zegarków Vostok Europe, Adriatica, Atlantic i innych popularnych marek. Ponadto, kamienie mogą również pełnić funkcje dekoracyjne. Twórcy modeli automatycznych, zwłaszcza ci, którzy w swojej ofercie posiadają zjawiskowe skeletony, opanowali sztukę designu kamieni do perfekcji, oferując swoim klientom małe dzieła sztuki.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Wszystko jak należy
2024-02-25
Polecam
pixel