Dlaczego nosimy zegarek na lewej ręce?

2017-09-08

Dzisiaj chcieliśmy przedstawić Wam 4 powody dotyczące tego dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, a luźna sugestia.

Zegarek na lewej, bo prawa go nakręca

Zegarek nakręcamy zazwyczaj prawą ręką. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy mamy do czynienia z osobami leworęcznymi, jednak dużo większy odsetek populacji ludzkiej ma sprawniejszą prawą rękę. Istnieją również zegarki męskie i damskie dla osób leworęcznych, aczkolwiek są one dużo rzadszym wyborem kupujących. Bardzo często bywa tak, że osoby leworęczne noszą zegarek na tym samym nadgarstku, co osoby praworęczne, ponieważ tak się już utarło. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zegarkiem męskim, damskim, sportowym, czy eleganckim, koronka jest umiejscowiona po prawej stronie koperty, aby podczas ustawiania czasu nie zasłaniać sobie cyferblatu palcem. Taką funkcjonalność szczególnie odczuwają osoby posiadające zegarki mechaniczne, które często muszą korygować wskazanie daty i czasu za pomocą koronki. Użytkownicy kwarcowych zegarków, co prawda nie muszą ich nakręcać, ale obsługa funkcji takich, jak stoper czy budzik, wymaga od nich korzystania z przycisków, a nie trudno się domyślić, że łatwiej wykonuje się je tą sprawniejszą dłonią.

Rosefield na lewej ręce

Bering na lewej ręce

Rysowanie się i niszczenie zegarka

Ten powód związany jest nieco z poprzednim, a mówiąc ściślej z tym, że skoro przeważnie więcej czynności wykonujemy prawą ręką, to nosząc na niej zegarek istniałoby dużo większe prawdopodobieństwo obijania nim o różne inne elementy. Moglibyśmy w ten sposób zniszczyć zegarek. Samo Obijanie się, stanie się siłą rzeczy irytujące i uciążliwe.

Wygoda przy codziennych czynnościach

Istnieje także hipoteza, że dominującą ręką, która wykonuje wiele czynności przez cały dzień, nie powinna być dodatkowo obciążona. Waga i ucisk zegarka może wpływać na zmęczenie nadgarstka, nawet jeżeli tego nie odczuwamy, bo już przyzwyczailiśmy się do noszenia busoli. Zegarek może działać jak ciężarek założony na nasz nadgarstek, który wraz z upływem dnia, będzie wydawał się coraz cięższy. Na pewno osoby, które noszą zegarki męskie z dużą stalową kopertą i bransoletą, odczuwają wieczorem znaczną ulgę, kiedy pozbywają się tego ciężaru. Również lekkie zegarki na pasku, nawet, jeśli nas nie zmęczą, to potrafią zmniejszyć komfort na prawej ręce. Z zegarkiem damskim może nie ma już tak dużych kłopotów, ponieważ są to zazwyczaj bardzo małe koperty na cieniutkich paskach, pomimo to uwierzcie, że zegarki damskie również potrafią męczyć – pamiętajmy, że kobiety to zazwyczaj bardzo delikatne istoty.

zegarek na lewej ręce

Dlaczego nosimy zegarek na lewej ręce

Przeszkoda podczas pisania

Znów odnosimy się do osób praworęcznych, a Ci, dla których lewa ręka jest tą dominującą, muszą nam dzisiaj wybaczyć. Zegarki noszone na prawej ręce mogłyby być przeszkodą podczas ręcznego pisania. Większość osób opiera nadgarstek na papierze, a jeżeli na tym nadgarstku znajdowałby się duży zegarek, cały proces mógłby zostać utrudniony. Co ciekawe, podobnie rzecz ma się w przypadku myszki do komputera.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zegarki damskie, które są małe i lekkie, czy zegarki męskie, które zazwyczaj charakteryzują się większymi rozmiarami – nosimy je na lewej ręce. Mamy nadzieję, że 4 powody, które przedstawiliśmy w tym artykule, pomogą w odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2733 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Wszystko jak należy
2024-02-25
Polecam
pixel