Wielkie jubileusze, jeszcze większe technologie — zegarki M-Force Orient!

2021-03-22

W ubiegłym roku zegarki Orient świętowały swoje 70-lecie. Patrząc na 2020 z perspektywy, nie widać tu stosownej analogii między wydarzeniem i sytuacją. Mocarne, niezawodne i zaawansowane technologicznie czasomierze biją na głowę pogrążony w epidemii trudny okres z kalendarza. Jednak nierozpamiętywanie wad, a docenienie sukcesów jest najistotniejsze, dzięki czemu jakoś łatwiej przyjąć rzeczywistość usłaną ograniczeniami. Seria M-Force Orient nie zna ich w ogóle!

Limitacje i modele specjalne z japońskiej manufaktury

Jubileusze tego typu celebruje się przede wszystkim wydaniem serii unikatowych, nawiązujących do wcześniejszych edycji oraz na swój sposób wyjątkowych. I faktycznie — tym razem nie mogło być inaczej. Chociaż kolekcja M-Force pojawiła się już w krótszych lub dłuższych okresach w przeszłości, bo w 1997 roku oraz w latach 2011-2015, to trzecia odsłona ponownie zaskoczyła wszystkich obserwatorów branży, ale przede wszystkim ucieszyła wiernych fanów zegarków Orient. Na czym jednak polega ich fenomen, po który tak chętnie sięga producent? Na tzw. „3M”. Podobnie jak w przypadku Seiko V, skrót 3M zawiera w sobie rozwinięcie 3 cech:

  • Mechanical (mechaniczne), dość przewrotnie w polskim tłumaczeni modele tej serii mogą być tylko o naciągu automatycznym, czyli muszą posiadać samowystarczalne, wewnętrzne źródło zasilania (pochodzące z ruchu nadgarstka podczas noszenia),
  • Massive (masywne), muszą być odporne na wszelkiego rodzaju wstrząsy, na które narażone są podczas nurkowania (kolekcja M-Force należy do tzw. diverów),
  • Maverick (niezależne) odnosząc się bezpośrednio do niepowtarzalnej, unikatowej i doskonałej stylistyki, dzięki której bez problemu rozpoznamy go pomiędzy innymi.

Aby zegarki Orient M-Force mogły być sygnowane tytułem nurkowych diverów, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów standardu jakości ISO.

Czasomierze do zadań specjalnych

Podstawową cechą, na której zależy użytkownikom modeli różnych marek, jest odporność na wodę. Zegarki Orient M-Force posiadają aż 20-atmosferyczną wodoszczelność, co jest ewenementem w przypadku automatycznego zasilania. Żeby wieczny czasomierz faktycznie mógł być wiecznym, właściwość ta wspierana jest przez zakręcany dekielek oraz koronkę. Warto w tym miejscu nadmienić, iż przez każdorazowym zanurzeniem należy bezwzględnie upewnić się, iż jest ona dokręcona do maksimum. Tylko dzięki temu do werku nie dostanie się ciecz. Tradycyjnie już wyposażono je także o obrotowy, jednokierunkowy i antyrewersyjny bezel, który umożliwia kontrolę czasu spędzonego pod powierzchnią w trakcie nurkowania np. z butlą.

Kolekcja, co jest oczywiste, posiada kilka wariantów kolorystycznych i komplikacji automatycznego mechanizmu. Jednym z nich jest wykonany w całości ze stali szlachetnej model z odważną, pomarańczową tarczą. Na niej umiejscowione zostały punktowe indeksy z powłoką Neobrite, klasyczny datownik z dniem miesiąca oraz 40-godzinnej rezerwy chodu. Pełne ogniwka stabilnie oplatają nadgarstek, a nad bezpieczeństwem zapięcia czuwa dedykowany, dodatkowy zatrzask, który jedynie celowe może zwolnić. Aby stan i czytelność M-Force był niezachwiany, zamontowano w nim odporne na zarysowania szkiełko szafirowe, które równolegle charakteryzuje się najwyższą przejrzystością. Nietypowe ulokowanie koronki funkcyjnej wyróżnia go, wespół z barwą cyferblatu, w ciekawy i indywidualny sposób.

Zegarek Orient Diver Automatic M-Force SEL03002M0

Zegarek Orient Diver Automatic M-Force SEL03002M0

Bardziej klasyczne, o ile tak można o nich powiedzieć, dopasowanie kolorów srebrnej bransolety i koperty, która, notabene, wykończona została czarnymi elementami, pozwoli na bardzo uniwersalne zastosowanie tego modelu. Dlatego też wprost z morza możemy udać się do pracy lub na formalne wydarzenie. W tym wydaniu obrotowy pierścień koresponduje z czarną tarczą, która także stała się tłem dla punktów godzinowych Neobrite. W dodatkowy sposób obudowana została koronka sterowania, która po maksymalnym dokręceniu nie wystaje poza macierz konstrukcji, zapewniając bezpieczeństwo przy eliminacji jakichkolwiek zahaczeń.

Zegarek Męski automatyczny Orient M-Force RA-AC0L01B00B

Zegarek Męski automatyczny Orient M-Force RA-AC0L01B00B

Męski zegarki Orient M-Force to nie tylko bransolety. To również wygodne i łatwie w utrzymaniu silikonowe paski, które przede wszystkim podczas nurkowania okazują się najbardziej docenianą cechą. Mocowanie tego typu nie zsuwa się, nie wpija i nie wyrywa włosków z nadgarstka, dlatego warto także rozważyć ten wariant. Stalowa koperta pokryta została czarną powłoką, która idealnie scala się z tarczą i paskiem w tym samym kolorze. Czerwone zakończenie wskazówki i pierścień na koronce, a także barwa fluorescencyjnych indeksów w tym samym typie co w całej kolekcji przełamuje ciemny efekt jednolitości. Czarno-czarna kombinacja to również jedno z najmodniejszych rozwiązać ostatnich miesięcy, dlatego ciężko przejść wokół tej propozycji bez emocji.

Zegarek Męski automatyczny Orient M-Force RA-AC0L03B00B

Zegarek Męski automatyczny Orient M-Force RA-AC0L03B00B

Co jeszcze pokaże producent z Kraju Kwitnącej Wiśni?

To, że w najbliższych latach usłyszymy o zegarkach Orient M-Force, jest więcej niż pewne. Śmiało możemy również zaryzykować pójściem o zakład, że znów będziemy mieli do czynienia z genialną niespodzianką. Na czym jednak będzie ona polegać? Tego dowiemy się przy okazji kolejnych premier i jubileuszy, dlatego tym bardziej zachęcamy do śledzenia nowości, o których zawsze informujemy na naszym blogu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2858 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Szybką dostawa, bardzo dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniem.
2024-05-19
świetna współpraca.
pixel