Zegary Rhythm - japońska paleta wzorów i dźwięku
Gdy w głowie zaczyna kiełkować pomysł zakupu zegara kominkowego, w większości wyobrażeń są to bardzo wtórne modele, które nie zaskakują w żaden sposób. Jednak nie tego przede wszystkim spodziewamy się takim czasomierzu. Są to stylowe, bardzo charakterystyczne urządzenia aranżacyjne, które wciąż nie należą do popularnych. Być może także na tym polega ich fenomen? Wygląd to coś, co w pierwszej kolejności chcemy określić. Co jednak z dźwiękiem? Jak powinien brzmieć? Standardowo? Przewrotnie? A może powinien dać szansę wyboru? Właśnie z taką ideą powstawały w latach 50. japońskie zegary Rhythm, które nieprzerwanie do dziś są jednymi z najbardziej pożądanymi na rynku. To właśnie je widać na portalach inspiracyjnych i w magazynach wnętrzarskich. Mało kto, niestety, zwraca uwagę na wygrywane przez nie melodie, a to właśnie ten niuans czyni je wyjątkowymi.
Klasyczne zegary kominkowe rodem z czarno-białych filmów.
Przywołując na myśli klasyki kina, nie sposób skojarzyć epokowych produkcji z zegarami kominkowymi Rhythm. Skąd ten związek? Przede wszystkim dzięki jednemu z najbardziej klasycznych modeli, który jest niemal żywcem wyjęty z „Przeminęło z wiatrem”. Z tą jednak różnicą, iż stosownie do współczesnych czasów mechanizm zasilany jest baterią, dzięki której nie ma w nim cienia ryzyka poważnych wahań wskazania czasu. Opływowa podstawa nawiązująca kształtem do dwóch zwojów papirusu oraz osadzona na nim doskonale okrągła czasza to książkowy przykład dobrego wzornictwa z epoki secesyjnej. Całość wykonana z naturalnego drewna w kolorze jasnego orzecha wpasuje się w każdą scenerię salonu bądź gabinetu. Ciepła barwa starego złota na cyferblacie oraz elementach dekoracyjnych zegara kominkowego Rhythm to tylko dodatki do kluczowej jego siły. Na czym ona polega? Głównie ma związek z zaawansowaną konstrukcją werku, który pozwala na swobodną manipulację kurantem, wybijającym pełne godziny. Producent umożliwia zarówno wyciszenie go w godzinach nocnych, ściszenie skali głośności, jak i całkowite wyłączenie go. Ci jednak, dla których melodia jest kluczowym argumentem, nie rozczarują się — zaprogramowane zostały najwybitniejsze melodie muzyki klasycznej: „La Primavera” Vivaldiego, „Morning Mood” Edvarda Griega stworzona do dramatu Ibsena, „Traumerei” Schumanna, „Voices of spring” Straussa, „The Swan” Camille Saint-Saens czy „Tales from the Vienna Woods” Johanna Straussa II. To jednak nie koniec — w okresie świątecznym rodzinny czas uświetnić może dźwięk: „Cichej nocy”, „Raduj się świecie” znane także pod angielskim tytułem „Joy to the world”, czy kultową już melodię „We Wish you a Merry Christmas”. Magiczne chwile odmierzane będą w równie czarujący sposób.
Zegar kominkowy Rhythm CRJ729NR06 BWA
Awangarda w szampańskim kolorze
Wykonany w całości z metalu model o złotej barwie przybrał bardzo prostą i perfekcyjną w kształcie formę. Zasilany baterią zegar kominkowy Rhythm przypomina mieniącą się, drogocenną szkatułę, która skrywa w sobie nie tylko punktualny mechanizm, ale także całą gamę kurantów: melodię Westminster oraz 19 różnych dźwięków, w tym 3 świąteczne. Są jednak chwile, gdy mamy ochotę na całkowite wyciszenie — producent zdecydowanie to umożliwia poprzez wyłącznik bicia godziny i regulator głośności. Niewielkich rozmiarów czasomierz przykuwa uwagę w bardzo stylowy sposób, dlatego ciężko go posądzić chociaż o minimalną dawkę kiczu. Poręczny, rzeźbiony uchwyt umożliwia przenoszenie go bez ryzyka pozostawienia śladów palców, a przy szczotkowanej, metalowej i pozłacanej obudowie mogłoby to być zauważalne. Górną część konstrukcji wieńczy dwustopniowy postument, analogicznie wmontowany także w podstawę, stojącej na 4 owalnych nóżkach.
Zegar kominkowy Rhythm CRH254NR18
Drewniany zegar niczym miniatura szafy grającej
Nawiązanie do popularnego urządzenia to tylko jedno z możliwych, ponieważ swoim nostalgicznym kształtem zegar kominkowy Rhythm przypomina także stary radioodbiornik z zaokrągloną czaszą. Konstrukcja zbudowana jest z drewna, a ciepły odcień orzecha doskonale koresponduje z białą tarczą i złotymi rozetami na niej oraz dekoracyjnym elementem obrotowym. Ten prezentuje się tym bardziej okazale, że jego podstawę stanowią mieniące się kamienie, załamujące światło wieloma barwami. Grana co kwadrans melodia Westminsterska 4x4 to tylko nieliczny z wydawanych przez zegar kurantów: posiada 3 dźwięki świąteczne oraz 16 tradycyjnych. Wszystkie należą do kanonu światowego dziedzictwa muzyki klasycznej. Zaokrąglona obudowa postawiona została na rzeźbionym postumencie, ten natomiast stoi na 4 pozłacanych krążkach.
Zegar kominkowy Rhythm CRH225NR06
Japońskie zegary Rhythm od lat uchodzą za najbardziej przemyślane, dostojne i niezawodne. Umiejętne łączenie klasycznego wzornictwa z postępującą technologią to nie lada wyzwanie, dlatego tym bardziej należy bić pokłony dla tych czasomierzy, niemal z taką częstotliwością jak one wybijają kolejne godziny.