Zegary kominkowe — relikt przeszłości, czy nieprzemijalny styl?

2021-02-19

Organizacja przestrzeni domowej dla jednych jest prawdziwą przyjemnością, dla innych złem koniecznym, a dla jeszcze kolejnych sposobem na zarabianie. Jednak częścią wspólnych tych trzech typów „dekoratorów” jest konieczność łączenia funkcji estetycznych z praktyczną. Odwieczny dylemat dotyczy zrównoważenia tych oczekiwań, bo niektórzy twierdzą, że jedno wyklucza drugie. Czyżby? Kominki w znacznej większości same w sobie są mocnym punktem w salonie, kradnącym uwagę spoglądających niemal z każdego punktu pomieszczenia. Jednak nic go tak nie uzupełni, jak piękne i funkcjonalne zegary kominkowe.

Zegary kopułkowe — elegancja ludwikowskich sal kominkowy!

Propozycje tego typu słusznie kojarzone są z aranżacjami koneserów sztuki, stylowych, epokowych mebli i zamiłowania do klasycznej elegancji. Jest to jednak pewien schemat, który w większości przypadków jest słuszny. Oczywiste jest zatem, iż nijak kominkowe zegary kopułkowe będą się miały do „szklanych domów” i minimalistycznych wnętrz. Do tych jednak wrócimy przy innej okazji — w naszym sklepie www.demus-zegarki.pl każdy znajdzie coś dla siebie. Wracając jednak do właściwego wątku, niezwykle popularne w ostatnim czasie stają się mechaniczne czasomierze w złotym kolorze. Przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną, ponieważ prezentują się niezwykle okazale. Zegar kominkowy marki Haller wykonany został w połączeniu metalu i tworzywa, a także szklanej kopułki. Dzięki zrównoważonym rozmiarom (wys. 23 cm x śr. 15 cm). Elementy bazowej konstrukcji pokrywa powłoka w szampańskim odcieniu. Pasująca tarcza stanowi tło dla czarnych cyfr rzymskich wszystkich godzin, którą wieńczą stylowe, nasuwające skojarzenia z herbami i motywami roślinnymi, symbole. U szczytu cyferblatu górują 3 sterczyny. Mechanizm zasilany baterią charakteryzuje wysoka precyzja wskazania godziny.

Zegar kominkowy kwarcowy Haller 121-098

Zegar kominkowy kwarcowy Haller 121-098

W jeszcze bardziej tradycyjny sposób prezentuje się zegar kopułkowy Haller zasilany mechanicznie, a więc z nakręcaną sprężyną. Przy pełnym „naładowaniu” może działać do aż szczęściu miesięcy! Ten wariant jest także stosownie większy i składa się z wielu elementów ozdobnych. Całość wykonana została z części metalowych w kolorze złota i zamknięta szklanką kopułką. Poza nią umiejscowione zostały filary zewnętrzne, nawiązujące kształtem do kolumn zwieńczonych sterczynami, utrzymując jednocześnie delikatną część w mocnej stabilności. Na złoto-żółtej tarczy naniesione zostały oznaczenia wszystkich godzin cyframi arabskimi oraz wzór kwiecistej girlandy. Stylowe wskazówki zakończone są czarnymi, klasycznymi grotami. Podobnie jak w poprzednim model ukoronowany został trzema fialami.

Zegar kominkowy mechaniczny Haller 2160-3 30x18 cm

Zegar kominkowy mechaniczny Haller 2160-3 30x18 cm

Zegary kominkowe w angielskim stylu!

Nie tylko salony wymagają specjalnej oprawy dodatkami. Jeśli mamy przyjemności posiadania pokaźnych rozmiarów gabinetu z kominkiem, chociaż nie jest to wymóg konieczny, poważnego i wyrafinowanego stylu dodadzą pomieszczeniu drewniane zegary kominkowe. Ciemnoorzechowy podest stanowi podstawę dla centrycznej tarczy czasomierza oraz dwóch dekoracyjnych wałków po obu jej stronach. Cyferblat w słomkowym kolorze pozbawiona jest graficznych, zbędnych upiększeń. Naniesione są nań proste cyfry arabskie wszystkich godzin, dwie czarne wskazówki (godzinowa i minowa) oraz pozłacany sekundnik. Mechanizm zegara kominkowego Adler zasilany jest tradycyjną baterią.

Zegar kominkowy Adler 22140-WA drewniany, orzech

Zegar kominkowy Adler 22140-WA drewniany, orzech

Na specjalną uwagę zasługuje kominkowy zegar mechaniczny Hermle Stepney, wykonany z giętego drewna w miodowo-orzechowym kolorze i złotych elementów wieńczących. W tym właśnie odcieniu jest pierścień okalający tarczę w retro stylistyce, arabskie oznaczenia godzin i mocno rzeźbione wskazówki. Jednak nie nie tylko estetyka jest na najwyższym poziomie. Werk działa nieprzerwanie przez 8 dni po maksymalnym nakręceniu sprężyny. Co więcej, posiada także wyłącznik bicia kurantu melodią Westminster oraz wyłącznik bicia w godzinach nocnych. Jeśli więc inspiracją aranżacji jest gabinet Churchilla — jest to absolutnie niezbędny dla pomieszczenia zegar kominkowy.

Zegar kominkowy mechaniczny Hermle Stepney 21092-030340

Zegar kominkowy mechaniczny Hermle Stepney 21092-030340

Czy warto inwestować w zegary kominkowe?

Nieważne, jakim budżetem dysponujemy, zegary kominkowe, zarówno kopułkowe, jak i drewniane są bardzo stylowym dodatkiem do pasujących klimatem pomieszczeń. Niosą nie tylko piękne odczucia estetyczne i skojarzenia z przeszłością, ale i mogą okazać się dziedziną inwestycją, którą w przyszłości będziemy chcieli przekazać kolejnym pokoleniom. Wraz z ich pojawieniem zapanuje niepodważalna, wyjątkowa atmosfera, której na próżno będziemy szukać u innych. Mogą stać się prawdziwymi liniami papilarnymi naszego domu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2818 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Gorąco polecam
2024-04-15
Bardzo sprawnie polecam
pixel