Rajdy samochodowe a zegarki
Wyścigi samochodowe i zegarki, to kombinacja uwielbiana przez wielu mężczyzn (chociaż i panie również) i prędzej czy później musiało dojść do zapalenia zielonego światła dla połączenia tych dwóch dziedzin. Jak się okazało, współpraca ta przyniosła wielkie korzyści dla każdej ze stron.
WRC oraz Pulsar
Miłośnik amerykańskiej marki samochodowej Ford powinien również mieć przynajmniej jeden zegarek Pulsar. Zegarek japońskiego producenta, którego silne powiązania z Seiko stawia markę w czołówce czasomierzy z kraju kwitnącej wiśni (więcej o sukcesach Pulsara możecie przeczytać w artykule: Zegarki, które zmieniły branżę). Nie dziwi więc fakt, iż po ugruntowaniu swojej pozycji w 2009 roku podjęto oficjalne partnerstwo promocyjne z M-Sport World Rally Team — brytyjskim zespołem rajdowym, który startuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC), a którego kierowcą był również Robert Kubica, związany przede wszystkim z Formułą 1. Owocem tej współpracy jest m.in. zegarek Pulsar Chronograph PX5019X1, wykonany w całości ze stali szlachetnej. Zasilanie solarne, zastosowane materiały oraz 10-atmosferyczna wodoszczelność czyni ten model iście męskim gadżetem, w którym każdy kibic powinien dopingować brytyjską drużynę na trasach. Za sprawą tej kolaboracji jest to jeden z popularniejszych i świetnie przyjętych przez środowiska fanowskie czasomierz od Pulsara.
Casio Edifice dla Formuły 1
Jedną z najgłośniejszych kolaboracji podjęła marka Casio z kolekcją zegarków Edifice z Red Bull Racing, brytyjskim zespołem Formuły 1. Współpraca japońskiego giganta z wyspiarską drużyną rozpoczęła się w 2009 rok, a pod ich skrzydłami największe sukcesy odnotował wówczas Sebastian Vettel (4-krotny mistrz świata) oraz Mark Webber. Każdy bolid marki sygnowany był wówczas logo Casio Edifice, a ich miniaturowe modele znikały z półek partnerskich punktów sprzedaży w zawrotnym tempie. Poza sukcesami sportowymi japońsko-brytyjska kooperacja odniosła również spektakularny wynik kasowy, a oficjalne modele zegarków Edifice x Red Bull Racing były jednymi z najbardziej pożądanych przez mężczyzn. Zastosowane technologie były szalenie innowacyjne, a bardzo dynamiczne wzornictwo wybijało serię do ponadprzeciętnych. Główną inspiracją dla projektantów w Casio prędkość, precyzja i niezawodność, co niemal 1:1 pokrywało się z osiągnięciami partnerskiej drużyny Formuły 1. Dzięki temu na rynek trafiły kultowe i niemal kolekcjonerskie modele EF-550RBSP, EFR-550RB oraz EFE-504RBSP, na których karbonowych tarczach widniały oba loga (Casio Edifice oraz Red Bull Racing). Standardem w tej kolekcji są wysokojakościowe materiały, które miały czynić ten zegarek nie tylko designerskim, ale i bezpiecznym w kategorii „sportowej elegancji”. Późniejsze modele tej serii zasilane były solarnie, godzina zaś kalibrowała się falami radiowymi z najbliższym zegarem atomowym. Dzięki temu otrzymaliśmy najdokładniejszy zegarek na świecie. Na przestrzeni lat, wraz z postępem technologicznym, w zegarkach Casio Edifice pojawiła się synchronizacja ze smartofnem poprzez Bluetooth, a tym samym był to wielopoziomowy, zaawansowany technologicznie gadżet.
Szwajcarska precyzja na pustynnych trasach — Atlantic
Nie możemy pominąć rodzimej gwiazdy wyścigów Krzysztofa Hołowczyca, wielokrotnego mistrza Polski, Europy, uczestnika wielu edycji Rajdu Dakar, który od 12 lat jest ambasadorem szwajcarskiej marki Atlantic w Polsce, ale i ogólnoeuropejską twarzą czasomierzy tego producenta. Jest to swoisty ewenement, ponieważ niemal nikt nie piastował tej roli tak długo. Jego obecność na wydarzeniach promocyjnych zawsze wzbudza olbrzymie emocje i zainteresowanie, a co za tym idzie — liczne grono naśladowców chce mieć taki sam model w swojej kolekcji jak słynny „Hołek”. Jak niejednokrotnie podkreślał, u eleganckiego mężczyzny dopuszczalne są 2 formy biżuterii: obrączka oraz dobry zegarek. A zegarki Atlantic niewątpliwie do takich należą. Podczas jednej z edycji morderczego Rajdu Dakar (dokładnie w 2015 roku, gdzie zajął 3. miejsce), nosił model serii Atlantic Worldmaster per Chronograph 55470.47.65RC Propozycja z karbonowym, niezwykle wytrzymałym paskiem, w bardzo oryginalnej stylistyce połączenia przewodniego koloru czarnego z czerwonymi przeszyciami oraz detalami przy koronkach, z materiałami najwyższej jakości, jak chociażby szafirowym szkłem i chirurgiczną stalą w kopercie. We wcześniejszych odsłonach tego wyścigu również towarzyszyły mu modele tej marki, najczęściej jednak z kolekcji Seashark.
Żużel odkryty na nowo — Atlantic Speedway Royal
Warto również zaznaczyć, iż marka Atlantic zwróciła się ku fanom żużla, wskrzeszając kultową linię Speedway Royal, która nawiązywać ma przede wszystkim do olbrzymich emocji oglądających oraz trudnych warunków towarzyszących zawodnikom. Na dekielku każdego z 6 wzorów serii znajdują się grawerunki flag, które wykorzystywane są podczas biegów żużlowych. Zegarki Atlantic z tej kolekcji łączą typową dla siebie elegancję ze sportowym sznytem, którego motocyklowy charakter oddają oryginalne detale.
Orient Subaru w 24-godzinnym wyścigu
Kolejny projekt powstał za sprawą połączenia zegarków Orient i marki Subaru. Limitowana seria Orient x STI 2011 to kolekcja inspirowana wnętrzem auta Subaru Impreza. Od wielu lat japoński potentat branży zegarmistrzowskiej występuje w roli sponsora podczas 24-godzinnego wyścig na torze w Nurburgring. Owocem tej ścisłej współpracy jest m.in. zegarek Orient Subaru BRZ 300GT Limited Edition. Od 2012 roku producent wypuszcza na rynek pamiątkowe modele, na których tarczy umieszczone są oba logotypy, na dekielku czasomierza zaś grawerowany jest numer limitacji. Wszystkie projekty z serii specjalnej nawiązują w swej stylistyce do pojazdów biorących udział w tych niezwykłych zawodach. Podobieństwo polega nie tylko na estetyce części wspólnych obu marek takich jak przeszycia pasków czy czarna stal bransolety, ale również pozostałych elementów, takich jak inspiracja felgami kół samochodu przeniesiona na układ indeksów tarczy zegarka. Wprawne oko kolekcjonera dostrzeże również związek pomiędzy deską rozdzielczą pojazdu i licznikiem minut i godzin stopera, czy jego mikrowskaźnik, nawiązujący wyglądem do turbiny silnika wysokoprężnego. Zegarki Orient Subaru no nie lada gratka dla prawdziwych fanów sportów tego typu. Przykładów angażowania się producentów zegarków w różne dyscypliny sportowe jest naprawdę wiele, jednak symbioza obu branż jest prawdopodobnie najbardziej widoczna właśnie za sprawą rajdów samochodowych. Zwycięzcę określa się na podstawie czasu, w jakim przejechał całą trasę, dlatego śmiało można uznać, iż bez zegara ani rusz.