Czym się różni zegarek automatyczny od ręcznie nakręcanego?

2023-02-07

Myślisz o kupnie nowego zegarka? Nie wiesz, czym różni się zegarek automatyczny od takiego ręcznie nakręcanego? To właśnie jest wiedza, którą poznasz w kilku zwięzłych akapitach zamieszczonych poniżej.

Dowiedz się wszystkiego o stylowych zegarkach. Zegarek automatyczny czy zegarek ręczny to często pojawiający się u wielu osób dylemat. Poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań tak, abyś mógł dokonać świadomego wyboru. Niezależnie, czy kupujesz zegarek dla siebie, czy też na prezent dla kogoś bliskiego.

Czym się różni zegarek automatyczny od ręcznie nakręcanego?

Najważniejsze różnice między mechanizmem w zegarku automatycznym a ręcznie nakręcanym

Obecnie w sprzedaży można spotkać pięć typów zegarków ręcznych. Każdy z nich ma swoich zwolenników oraz antyfanów, którzy wolą danego typu unikać. Te typy to:

  • zegarek manualny
  • zegarek automatyczny
  • zegarek automatyczny z ręcznym dokręceniem
  • zegarek kwarcowy
  • smartwatch

Dwa ostatnie typy są łatwo odróżnialne przez wszystkich. Zegarki kwarcowe są zasilane baterią, pokazują godzinę i datę, a smartwatche to takie z dużym wyświetlaczem i połączeniem bluetooth ze smartfonem.

Pierwsze trzy rodzaje są znacznie trudniejsze do rozróżnienia i nie wszyscy wiedzą czym one się różnią. Podstawową zatem ich różnicą jest to, w jaki sposób naciągana jest sprężyna odpowiadająca za pracę zegarka. 

W zegarkach nakręcanych manualnie musisz co określony czas ręcznie pokręcić koronką, aby dokonać ponownego naciągnięcia sprężyny napędowej. W zegarkach nakręcanych automatycznie sprężyna jest naciągana dzięki energii, jaką generuje Twoje poruszanie ręką. Z tego powodu nie ma konieczności obracania koronki. Chociaż, jeżeli przez dłuższy czas nie będziesz takiego zegarka używał, to konieczne będzie potrząsanie nim, aby znów zaczął chodzić. Różnica między zegarkiem nakręcanym automatycznym a nakręcanym ręcznie polega więc na sposobie naciągania sprężyny. Trzecia grupa łączy cechy obu powyższych, czyli nakręca się sam, ale można zrobić to także ręcznie. Oznacza to, że te trzy grupy zegarków – należą do zegarków mechanicznych, czyli tych, które są najstarsze, najbardziej cenione i przedstawiają największą wartość zarówno w kwestii swojej ceny, jak i funkcji podkreślania prestiżu czy stanowienia pięknej ozdoby. Zegarki mechaniczne to wciąż jeden z najważniejszych elementów eleganckiego stroju na wszelkie ważne okazje, czy również do codziennego użytku przez osoby chcące być odbierane jako solidne i profesjonalne.

Zegarek Męski automatyczny Roamer

Co musisz wiedzieć o mechanizmie manualnym w zegarku?

Zegarek nakręcany ręcznie to najstarsza forma zegarka mechanicznego. I nie jest to w żadnym wypadku wada. Ten typ zegarków wciąż ma bardzo wielu zwolenników. Zegarki takie trzeba co pewien czas nakręcać. W praktyce najczęściej nakręca się zegarek codziennie. Dokonujesz tego za pomocą koronki, czyli umieszczonego z boku pokrętła. Kręcisz nim, aż poczujesz opór, oznacza to, że sprężyna została już maksymalnie napięta. Jest to bardzo prosta czynność, ponieważ jednak wiele osób o niej zapomina, dlatego stworzono zegarki z naciągiem automatycznym, które nie wymagają nakręcania ręcznego.

Jak działa naciąg automatyczny w zegarku?

Naciąg automatyczny, czyli tak zwany zegarek nakręcany ruchem ręki, wynaleziono w XVIII wieku. Ten typ zegarka jest głównie wybierany przez osoby, które chcą cieszyć się pięknem mechanicznych zegarków, ale cenią sobie komfort użytkowania. Tutaj nie muszą one pamiętać o regularnym nakręcaniu zegarka. Zegarek automatyczny- jak działa? Bardzo prosto. Wewnątrz zegarka znajduje się tak zwany bezwładnik wahadłowy, który przy nawet delikatnych ruchach ręką, zaczyna się wahać. Ten ruch jest poprzez odpowiednie mechanizmy używany do naciągania sprężyny. Wiele modeli zegarków automatycznych posiada wskaźnik rezerwy chodu, pokazujący, ile jeszcze czasu będą działać. Dla kolekcjonerów produkowane są specjalne pudełka na zegarki automatyczne – tak zwane rotomaty. W takim pudełku zmieści się zazwyczaj kilka zegarków, a specjalny mechanizm zasilany prądem z gniazdka porusz nimi delikatnie, co jakiś czas tak, aby cały czas miały one naciągniętą sprężynę i pokazywały właściwy czas. Zegarki automatyczne to świetny wybór łączący klasyczny styl i wygodę użytkowania.

Zegarek ręcznie nakręcany czy automatyczny

Zegarek ręcznie nakręcany czy automatyczny — Który jest lepszy?

Zegarki nakręcane automatycznie są prostsze w obsłudze, ponieważ nie trzeba pamiętać o dokręcaniu zegarka. Z pewnością wygodniejsze dla Ciebie będzie zamówienie zegarka automatycznego, który zwolni Cię z wykonywania tej czynności.

Jeśli nie nosisz zegarka codziennie, znacznie szybsze i pewniejsze będzie manualne nakręcenie koronką. Jeśli automat nie posiada rezerwy chodu, nie będziemy pewni czy zegarek jest już wystarczająco nakręcony. Przy statycznej pracy np kierowaniu auta na autostradzie, zegarek automatyczny może nie nakręcić się wystarczająco i zatrzymać. Samoczynny mechanizm potrzebuje zdecydowanych ruchów ręką, drobne i powolne ruchy mogą być słabe. Dlatego nakręcanie od zera zegarka w mig i nieomylnie przeprowadzimy koronką. Czuć na koronce większy opór, gdy więcej nakręcimy zegarek.

Zegarki manualne mają niższy stopień komplikacji mechanizmu, co za tym idzie – są znacznie cieńsze niż automaty i mogą być mniej awaryjne.

Mechaniczne werki są naprawialne, długowieczniejsze od kwarcowych. Bateryjny mechanizm ma mniejsze możliwości naprawy, po prostu montuje się nowy. Wymiana serca zegarka jest jak pozbawienie go osobowości. Zmienia się wnętrze, nie jest to już dokładnie ten sam zegarek, który mieliśmy od jego początku. Z tego powodu, jeśli chcemy mieć wyjątkowy zegarek, który idzie z nami przez życie, to wybierzmy mechaniczny mechanizm. Jeśli nie rozumiesz tej fascynacji, wybierz na baterię.

W wyborze zegarka najważniejszy jest Twój gust oraz poruszanie się w obrębie znanych i cenionych marek. Dlatego, polecamy zegarki Atlantic lub zegarki damskie Adriatica – nie zawiedziesz się jakością.

Możesz zamówić wyjątkowo atrakcyjny i przyciągający uwagę zegarek automatyczny z widocznym mechanizmem. Taki czasomierz to prawdziwe dzieło sztuki i mistrzostwo kunsztu zegarmistrzowskiego.

Jeżeli szukasz zegarka na prezent, to bezpieczniejszy będzie zegarek automatyczny męski czy damski. W ten sposób będziesz miał pewność, że obdarowana osoba nie będzie narzekała na konieczność nakręcania takiego podarowanego jej zegarka.

Zegarki mechaniczne są lepszym prezentem również z powodu dłuższej żywotności. Mechaniczny werk łatwiej naprawić niż jego bateryjny odpowiednik.

Proponowane produkty:

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2721 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-24
Bardzo piękny zegar podoba mi się jestem zadowolony
2024-02-21
Perfekcyjni to za mało powiedziane.. Polecam!
pixel