Gdzie sprzedać używany zegarek? Podpowiadamy!

2022-02-08

Chęć sprzedaży swojego zegarka może wynikać z wielu różnych czynników. Może on stanowić nietrafiony prezent, jego funkcje mogą nie odpowiadać naszym potrzebom, lub po prostu posiadana kolekcja jest na tyle liczna, że nie ma w niej już miejsca na kolejny egzemplarz. Sprawdź gdzie najkorzystniej sprzedać swój zegarek i jak najlepiej oszacować jego wartość!

Jak wycenić używany zegarek

Najszybszą i zarazem najprostszą metodą określenia wartości czasomierza, jest poszukanie takiego samego modelu w internecie. Informacje dotyczące materiałów, z jakich został wykonany, wszystkich funkcji dodatkowych, ewentualnej limitacji i oczywiście ceny pomogą w ustaleniu uczciwej kwoty, jeśli model był noszony sporadycznie i nie widać na nim żadnych szpecących znaków użytkowania.

Innym sposobem jest poproszenie o pomoc przy oszacowaniu wartości zegarka specjalistę. Takie wsparcie może okazać się nieocenione zwłaszcza w przypadku starszych lub nawet zabytkowych modeli. Jeśli w naszej kolekcji znajdują się zegarki kieszonkowe należące wcześniej np. do naszego dziadka, wyszukanie o nich informacji drogą internetową może okazać się dla przeciętnego użytkownika bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Zegarmistrz pomoże określić nie tylko szacowany rok produkcji, czy materiały, ale również rodzaj mechanizmu.

Jest to kluczowa informacja, ponieważ zabytkowe zegarki mechaniczne mają zdecydowanie większą wartość niż współczesne modele, fabrycznie stylizowane na vintage, jak m.in. zegarek kieszonkowy mechaniczny Prim W04P.13101.B. Specjalista będzie w stanie również określić serię czasomierza, a nawet nakreślić jego tło, jeśli powstał np. jako pamiątka konkretnego wydarzenia historycznego. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że taka fachowa pomoc nie będzie darmowa, ale jednocześnie osoba wyceniająca nasz czasomierz może dysponować również informacjami o miejscu, w którym uda nam się go najkorzystniej sprzedać.

Po oszacowaniu wyglądu zewnętrznego zegarmistrz pomoże również ustalić, w jakim stanie znajduje się mechanizm, czy jest on sprawny, czy wymaga naprawy lub, czy naprawa w ogóle jest możliwa. Zużycie konkretnego modelu bez względu na to, czy mamy do czynienia z zegarkiem automatycznym, zegarkiem mechanicznym czy też kwarcowym ma największy wpływ na to, czy sprzedaż w ogóle jest dla nas opłacalna. Dla przykładu uszkodzony czasomierz, którego nie ogranicza żadna imitacja, a jego produkcja odbywa się seryjnie, może nie mieć na rynku żadnej wartości, a sama próba jego naprawy może okazać się na tyle kosztowna, że przewyższy potencjalną wartość sprzedaży.

Sprzedaż zegarka używanego

Po dokładnych oględzinach czasomierza i oszacowaniu jego faktycznej wartości możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest ustalenie gdzie sprzedać używany zegarek, by jak najwięcej na nim zarobić. Stylowe zegarki damskie ozdobione kamieniami szlachetnymi jak np. zegarek damski Roamer Slim Line Diamond 512847 49 89 20 to piękne dodatki biżuteryjne, które mogą wzbudzić duże zainteresowanie np. na forach poświęconych modzie.

Z kolei eleganckie zegarki męskie jak m.in. OrientStar RE-AY0106S00B mogą cieszyć się popularnością na wielu forach dla biznesmenów i współczesnych dżentelmenów. Oczywiście fora i media społecznościowe to nie jedyne miejsca, za których pośrednictwem możemy sprzedać zegarek damski i zegarek męski, nierzadkim zjawiskiem są również konkretni przedsiębiorcy, czy sklepy internetowe, które w swojej ofercie posiadają skup używanych modeli.

W przypadku sprzedaży czasomierza przez internet konieczne jest zachowanie szczególnej czujności zwłaszcza przy tak drogich modelach, jak zegarki Balticus, które jak model Balticus New Sky, gold, night pearl są pozłacane i wzbogacone o masę perłową, czy wspomniane wcześniej prestiżowe modele marki Orient Star. Warto przed wysłaniem czasomierza zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dostępnymi na stronie internetowej, a także z opiniami użytkowników na jej temat. Taka praktyka może oszczędzić wiele problemów i nieprzyjemności.

Sprzedaż internetowa może okazać się nie tylko najszybszym, ale również najbardziej zyskownym miejscem, w który możemy spieniężyć nasz czasomierz. Konieczne jest jednak pamiętanie o tym by mimo regularnego i profesjonalnego kontaktu z kupującym zachować szczególną ostrożność i nigdy nie wysyłać modelu bez wcześniejszego otrzymania wpłaty na konto. Ważne jest również zadbanie o odpowiedni rodzaj przesyłki oraz jej ubezpieczenie, chroniące zarówno nas, jak i osobę kupującą przed uszkodzeniem, czy zaginięciem paczki.

Zdecydowanie najgorszym miejscem, w którym możemy sprzedać zegarek, jest przeciętny lombard skupujący biżuterię i elektronikę. W takich miejscach oszacowana wcześniej wartość modelu nie ma większego znaczenia, a kwota, jaką zaproponuje nam pracownik, będzie w najlepszym stopniu jedynie ułamkiem tego, co będziemy w stanie zarobić, korzystając z innych możliwości.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2711 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Wszystko w porządeczku
2024-02-20
Polecam!
pixel