Historia pewnej marki — Timex

2019-01-20

Historia pewnej marki - Timex

Marka Timex jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród producentów zegarków na świecie. Założona, wprawdzie pod innym szyldem, w 1854 roku w amerykańskiej Szwajcarii, czyli w Naugatuck Valley do dziś jest w ścisłej czołówce swojej branży. W końcu od powstania państwowości USA do czasu narodzin Waterbury Clock minęło niewiele ponad 120 lat, zaś na czele tego kraju urzęduje już 32. prezydent (od roku założenia Waterbury Clock do dziś).

Historia pewnej marki

Amerykańska Szwajcaria

Jak w większości przypadków początki działalności Timexa powiązane były z zegarami kominkowymi i stołowymi. Nadrzędnym celem ówczesnych właścicieli było upowszechnienie ich za sprawą niskiej ceny i zjawiskowego zdobienia, wzorowanego na importowanych zegarka o zaporowych cenach. I tak też się stało. Już w 1880 roku pojawił się pierwszy zegarek kieszonkowy sygnowany logo Waterbury Watch – wyodrębnionej, siostrzanej firmy Waterbury Clock. Niedługo później, bo na przełomie XIX i XX wieku, za sprawą współpracy z innym potentatem branży, Robertem Ingersollem, powstał model Yankee, a dzięki niskiej cenie 1 $, produkt ten nosił dosłownie każdy. Od górników, przez pracowników administracji, a na pisarzu Marku Twainie kończąc. Zegarek ten był niezwykle precyzyjny, a już po 20 latach stał się nieodłącznym gadżetem każdego mężczyzny. Sprawił, że został nazwany „zegarem, który sprawił, że dolar stał się sławny”.

Z kieszeni do koszar — z łańcuszka na nadgarstek

Nastała pierwsza wojna światowa. Niewielkie modyfikacje w budowie łączeń i koronki sprawiły, że zegarki stały się częścią uposażenia amerykańskich żołnierzy, ale nie były już kieszonkowymi, a naręcznymi. Dzięki tym ulepszeniom stały się bardziej poręczne i praktyczne, a po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że zegarek ten jest jednym z najbardziej pożądanych wśród Amerykanów. W latach 30., za sprawą popularności kreskówek z Myszką Miki Waterbury Clock podjęło kooperację z Waltem Disneyem i stworzyło zegarek z wizerunkiem tej postaci, co okazało się kolejnym, kasowym sukcesem.

Kolejne duże zmiany nastąpiły niedługo po wybuchu II wojny światowej. Firma została przemianowana na US Time Company oraz zajęła się produkcją zapalników czasowych, czego, niestety, wymagały wojenne realia. Jednak już w następnej dekadzie producent opracował niedrogi mechanizm zegarka, a w 1950 roku powstał model Timex.

z łańcuszka na nadgarstek

Czas dla Dam

Lata 60. to ukłon w stronę Pań, na rynku pojawił się bowiem model Cavatina, który jako pierwszy dedykowany był kobietom. Wraz z jego debiutem przedstawiono również nową koncepcję marki. Jego zakup miał być spontaniczny i tani, a za sprawą wymiennych elementów mógł zmieniać się razem z okazją, na którą miał być zakładany. Do dziś jest to popularne udogodnienie, którego zasada 2w1 pozwala w ramach jednego zakupu nosić zegarek na skrajnie różne wydarzenia. Więcej o wymiennych paskach wspominamy w artykule: Pełna personalizacja — wymienne paski do zegarków.

Rewolucja technologiczna

Po roku 1970 branżę zdominowała cyfryzacja zegarków, wypierając mechanizmy tradycyjne. Timex wyszedł z opresji obronną ręką i skoncentrował swoje wysiłki na budowie zegarka dopasowanego do realiów i spełniającego oczekiwania rynkowe. Po wielu latach starań, w 1986 roku światło dzienne ujrzała seria zegarków Timex IronMan Triathlon, który powstał za sprawą współpracy producenta z czołowymi sportowcami, a już rok później został najlepiej sprzedającym się zegarkiem na amerykańskim rynku i zapoczątkował całą serię czasomierzy utrzymanych w tej stylistyce, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Wraz z kolejną dekadą pojawiły się przełomowe rozwiązania, które definiują zegarki Timex po dziś dzień. W 1992 roku firma wprowadziła na rynek model z podświetlaniem elektroluminescencyjnym tarczy, znanym jako Indiglo. Zaledwie dwa lata później zadebiutował model Data link, który dzięki współpracy z Microsoft pozwalał na przesyłanie informacji do komputera z poziomu zegarka.

TW2U61300

Milenium dla branży zegarkowej

Amerykański producent ma na tyle ugruntowaną pozycję, że niemal każda jego innowacja, każdy premierowy pokaz zegarka rozchodzi się szerokim echem w świat i przyjmowany jest bardzo entuzjastycznie. Nie spoczywa jednak na laurach, ponieważ realizuje z sukcesem amerykański sen, dając tym samym coś więcej, niż wskazanie czasu w pozycji nadgarstka.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2735 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
SUPER POLECAM!!!!!!
2024-02-24
Szybka przesyłka, produkt zgodny z opisem i zdjęciem. Dziękuję.
pixel