Historia pewnej marki — Wostok

2019-02-04

Za kolebkę zegarków najczęściej przyjmuje się Szwajcarię, jednak Japończycy są wymieniani równie często, jako ci, którzy wnieśli najwięcej w rozwój sztuki zegarmistrzowskiej. Jednak dużym niedopowiedzeniem byłoby przeniesienie całych zasług tylko dla tych dwóch krajów, bo konkurencja na europejskim i azjatyckim rynku rozwija się w tej dziedzinie bardzo prężnie, a nasi wschodni sąsiedzi również dorzucili swoją cegiełkę w rozwój zegarmistrzostwa, słynąc już nie tylko z niskich temperatur, matrioszek i kawioru. Mowa o rosyjskiej/radzieckiej marce zegarków Wostok.

Czystopolska Fabryka Zegarków nad Wołgą

Początki marki Wostok sięgają lat 40., kiedy to w 1941 rozpoczęto prace nad czasomierzami, które miały być wyposażeniem radzieckiego wojska. Działania wojenne były bardzo częstym przyczynkiem do rozwoju tej branży, co zresztą miało miejsce również w dalekim ZSRR. Do spokojnej miejscowości Czystopol nad Wołgą przybiła barka, na której pokładzie ewakuowano pracowników i sprzęt z II Moskiewskiej Fabryki Zegarków. Wprawdzie nie było tam zaplecza, które pozwalało na natychmiastowe i sprawne uruchomienie produkcji, jednak w myśl sowieckiej i propagandowej idei „wszyscy dla frontu, wszyscy dla zwycięstwa” już w rok po przybyciu do Czystopola rozpoczęto produkcję czasomierzy dla czerwonoarmistów. Niedługo po zakończeniu wojny przedsiębiorstwo wkroczyło w nową erę produkcji, rozpoczęto bowiem prace nad zegarkami mechanicznymi, które finalnie stały się flagowymi propozycjami od Wostoka.

Technologia rozwijana w wojennych realiach

Cała myśl technologiczna tak silnie osadzona w okresie wojennym bazowała wciąż na niezawodności, dużej precyzji chodu oraz wytrzymałości wyróżniała markę na tle pozostałych i pozwalała coraz stabilniej funkcjonować na rynku. Ich ówczesna dokładność wynosiła wahania od 5 do 10 sekund, za co zresztą wyróżniono przedsiębiorstwo główną nagrodą w Lipsku. Po kolejnych sukcesach na różnorakich targach i wydarzeniach związanych z branżą zegarmistrzowską, w 1965 roku fabryka zegarków Wostok stała się oficjalnym dostawcą czasomierzy dla Ministerstwa Obrony Związku Radzieckiego. Lata 60. zapoczątkowały okres zdobywania rynku kultowymi do dziś modelami, jak np. Komandirskij, który swoim surowym wyglądem, wytrzymałością na ekstremalne warunki oraz dokładnością zdobył uznanie u rzeszy mężczyzn. Kolejnym fenomenalnym modelem była Amfibia, która celowała przede wszystkim w specjalistyczny nurt zegarków, dzięki zawrotnej szczelności 200 metrów. Projekty obu modeli były silnie powiązane z wojskiem, dlatego ich parametry były kluczowe. Doświadczenie zebrane w okresie wojennym i powojennym ukierunkowały przedsiębiorstwo z Czystopola na konstrukcję wytrzymałych zegarków Wostok, które bez zarzutu działać miały w niemal każdych warunkach, dużych przeciążeniach i wstrząsach. Ich anatomia jednak dość mocno powiązana była ze szwajcarskimi rozwiązaniami (kamienie łożyskowe w postaci rubinów, osadzenie koła balansowego w tzw. modelu szwajcarskim). Od roku 1969 roku zakłady zmieniły nazwę na Czystopolską Fabrykę Zegarków — Wostok i od tej pory na tarczy każdego naręcznego czasomierza widniał napis Wostok, spinając wszystkie pod-marki w jedną.

Zegarek Wostok - Płazy ZSRR

Kosmiczne wyprawy Wostoka

W 1975 roku kosmonauta Gieorgij Greczko odbył lot na orbitę okołoziemską z Wostokiem na nadgarstku, a już rok po tym wydarzeniu, w dowód wdzięczności, odwiedził fabrykę i pracowników, ofiarowując tenże model zegarka, który towarzyszył mu podczas misji. W latach 80. sprzedaż czasomierzy znad Wołgi bije kolejne rekordy, stając się jednym z głównych graczy branży zegarmistrzowskiej. Za sprawą olbrzymiej wiedzy i umiejętności przedsiębiorstwo rozpoczyna wysyłkę swoich komponentów w świat na początku kolejnej dekady. Wraz z nowym milenium Czystopolska Fabryka Zegarków stała się liderem krajowego, już rosyjskiego (nie-sowieckiego) rynku produkcji męskich zegarków naręcznych, a niedługo później wypuściła również prestiżową kolekcję dla pań.

Zegarki Wostok - Komandirskie ZSRR

Rewolucja ustrojowa i technologiczna

Późniejsze modernizacje, inwestycje w rozwój firmy uczyniły markę bardzo rozpoznawalną w świecie oraz taką, która śmiało konkurować może z europejskimi i azjatyckimi producentami. Przyglądając się całemu przekrojowi dziejowemu zegarków Wostok, nie sposób nie zauważyć, że poza orbitowaniem w przestrzeni okołoziemskiej krążą również wokół prestiżu, który zdecydowanie związany jest z czasomierzami z Czystopola. Olbrzymi bagaż doświadczeń i okoliczności ich produkcji sprawiają, że przyjemniej jest spoglądać na zegarek, gdy wiemy jak długą i wyboistą drogę, od pojawienia się pierwszych modeli do tych dostępnych na sklepowych półkach, przebył.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2818 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Dostawa szybka,towar zgodny z zamowieniem,obsługa sklepu super.
2024-04-15
5
pixel