Instrukcja obslugi zegara mechanicznego

2015-03-26

Uwagi wstępne

Ostrożnie wyjąć wszystkie elementy z opakowania (wahadło, klucz do nakręcania sprężyn, oraz o ile występują w danym modelu, elementy ozdobne drewniane).
Następnie usunąć zabezpieczenie strun bicia lub sprężyny bicia, zakładane na czas transportu.
Zawiesić na ścianie w pozycji pionowej. W przypadku zegara stojącego należy ustawić zegar na równym podłożu dbając o jego stabilność. Niektóre modele mają możliwość regulacji pionu zegara poprzez regulację śrub przy podstawie zegara.
Odbezpieczyć wieszak wahadła usuwając gumkę przytrzymującą na czas transportu.

Zawieszanie wahadła

Jedną ręką chwycić za wieszak na wahadło znajdujący się w dolnej części mechanizmu pod tarczą, drugą ręką uchwycić wahadło i zawiesić na wieszaku(fot.2).
UWAGA: wieszak na wahadło jest bardzo delikatnym elementem. Nie wolno go mocno ciągnąć lub giąć podczas zawieszania. Podczas transportu z miejsca na miejsce zawsze należy wyjąć wahadło a wieszak powinien być unieruchomiony np. gumką.

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 1

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 2

Nakręcanie zegara


Zegar nakręcany
Przed uruchomieniem należy upewnić się czy sprężyny zostały dostatecznie nakręcone.
Włożyć kluczyk do otworu na tarczy i nakręcić sprężynę w kierunku zgodnie z umieszczonymi na tarczy strzałkami do wyraźnego oporu. Otwór przy cyfrze 4(fot. 4) na tarczy służy do nakręcania sprężyny chodu, a przy cyfrze 8(fot. 5) do nakręcania sprężyny bicia. Po nakręceniu zegar będzie chodził przez 31 dni, jednakże zalecane jest nakręcać zegar co 25 dni.

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 3

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 4

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 5

Zegar z wagami
Rozpakować wagę (jest ona dosyć ciężka więc należy zachować przy tej czynności ostrożność) i zawiesić ją na końcu haka na wagę. Należy upewnić się że waga jest odpowiednio umocowana na zaczepie. Przytrzymać wagę jedną ręką i pociągnąć w dół za łańcuch od wagi, do momentu aż waga będzie około 5 cm od dolnej części mechanizmu.
Waga powinna być podciągana do góry co 7 dni, w innym przypadku zegar może się zatrzymać(fot. 6).

mechanizm wagowy łańcuchowy

fot. 6

Zegar z wagą na lince
Ostrożnie rozpakować wagę i sprawdzić czy nie uległa ona uszkodzeniu podczas transportu, czy śruby mocujące nie są poluzowane.
Należy zawiesić wagę na lince - waga jest ciężka więc należy przy tej czynności zachować ostrożność(fot. 7).
Dołączonym kluczykiem należy podciągnąć wagę do góry, obracając kluczyk zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, do momentu aż waga przestanie się poruszać do góry.
Waga powinna być podciągana do góry co 7 dni, w innym przypadku zegar może się zatrzymać.

 mechanizm wagowy linkowy

fot. 7

Nastawienie zegara


Nastawienie zegara na odpowiedni czas odbywa się przez przesunięcie wskazówki minutowej zgodnie z kierunkiem ich chodu, nie zwracając uwagi na wybijanie mechanizmu bicia.
Nie wolno przesuwać wskazówki godzinowej. Jeżeli zostanie przypadkowo przesunięta należy wskazówkę minutową przesunąć na godzinę 12 w celu wywołania bicia. Należy policzyć jaka wybiła godzina i na tę godzinę ustawić wskazówkę godzinową. Po ustawieniu czasu pierwszą godzinę zegar może wybić nieprawidłowo. Jest to sytuacja normalna. Następną godzinę zegar wybije prawidłowo.

Uruchomienie zegara


Uruchomienie zegara następuje poprzez przechylenie wahadła maksymalnie w lewo lub prawo oraz jego puszczenie(fot. 8). Kiedy wahadło zacznie się wahać regularnie usłyszymy tykanie zegara.

instrukcja obsługi zegara fot. 8

Regulacja dokładności chodu zegara


Regulację dokładności chodu zegara wykonujemy przy pomocy wydłużania lub skracania długości wahadła. Podkręcając śrubkę pod obciążnikiem wahadła do góry - przyspieszamy zegar, odkręcając śrubkę i opuszczając obciążnik wahadła - zwalniamy chód zegara(fot. 9). Czas pomiędzy dwoma regulacjami powinien wynosić co najmniej 24 godziny. Jeden obrót śruby o 360 stopni przyspiesza lub zwalnia chód zegara od 20 do 40 sekund na dobę. Ze względu na tradycyjną konstrukcję konstrukcję mechanizmu zegara, może wystąpić niewielka odchyłka dokładności chodu zegara. Przeciętna odchyłka wynosi poniżej 20 sekund na dobę, jednak może się ona zmienić w zależności od warunków atmosferycznych otoczenia jak temperatura czy wilgotność.

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego

fot. 9

Do włączenie ciszy nocnej służy wyłącznik bicia widoczny na zdjęciu poniżej(fot. 10)

Wyłącznik bicia zegara

fot. 10

OSTRZEŻENIA


1. Zegar należy trzymać w czystości z dala od wilgoci.
2. Przy zmianie miejsca użytkowania zegara może zmieniać się średnia dzienna
dokładność zegara. W takim przypadku zegar należy od nowa wyregulować.
3. Woskować i polerować drewnianą skrzynkę zegara należy tak często jak inne meble.
4. Mechanizm zegara powinien być oliwiony co rok i czyszczony co 5-10 lat. Radzimy
taką konserwację zlecić specjalistom.

Instrukcja obsługi zegara mechanicznego w wersji PDF.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2015
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2723 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-24
Bardzo piękny zegar podoba mi się jestem zadowolony
2024-02-24
Szybka przesyłka, produkt zgodny z opisem i zdjęciem. Dziękuję.
pixel