Kącik zegarmistrzowski — jak dbać o zegarek automatyczny, mechaniczny i solarny?

2019-07-18

Niezależnie od tego, czy jesteśmy fanami zegarków mechaniczny, automatycznych, solarnych czy tradycyjnie zasilanych baterią, o każdy należy dbać. Nie wystarczy jednak delikatnie odkładać go do szkatułki, przecierać kopertę pastą polerską czy uważać na szkło. To dość oczywiste zabiegi pielęgnacyjne. Warto jednak czasem zapewnić mu kompleksową odnowę w zegarkowym SPA, dzięki czemu służyć będą na wieczność. Nie każdy jednak czuje się Antonim Patkiem, jednym z najsłynniejszych zegarmistrzów, założycielem marki Patek-Philipe, dlatego tez, jeśli poniższe rady Was przerastają — warto to zostawić fachowcom.

Mechanizm automatyczny — kilka porad

Ważne jest, by zegarek z automatycznym naciągiem jak najrzadziej był w stanie pełnego rozładowania. Nie musimy go nosić non stop, to oczywiste. Jednak absolutną koniecznością jest zainwestowanie w rotomat, który w kontrolowany sposób podtrzyma balans w ciągłym ruchu, imitując ten wynikający z noszenia. Dzięki niemu nie dojdzie do sytuacji, w której funkcjonalność czasomierza przepadnie za sprawą rozładowania i ponownego ustawiania godziny. Należy również pamiętać, aby nie narażać werku na silne wstrząsy czy agresywne drgania. To fizyka bezpośrednio odpowiada za sposób jego zasilania, dlatego im częściej wystawiony będzie na tego typu czynniki, tym większe prawdopodobieństwo, iż z czasem będzie mniej dokładny, a wskazania godziny będą nieregularne.

Kącik zegarmistrzowski - demus - zegarki.pl

Zegarek mechaniczny — z naciągiem manualnym

Tu sprawa jest nieco prostsza, wystarczy bowiem pilnować i przyjąć za systematyczną zbliżoną porę dokręcania koronki. Warto, by robić to regularnie, codziennie o tej samej porze, by poziom naładowania był zbliżony. Czy należy nakręcać go do końca? Nie ma przeciwwskazań, dlatego jak najbardziej można. Dzięki temu naciągnięta sprężyna odkręca się z taką samą mocą, więc dokładność chodu również jest stała.

Zasilanie kwarcowo-solarne

Jeśli zegarek solarny ma stały dostęp do światła naturalnego i sztucznego, to jego działania nie jest niczym zachwiane. Spośród trzech wymienionych — ten jest najbardziej precyzyjny, najmniej angażujący, ponieważ samo noszenie wystarczy, by naładowany akumulator poruszał wskazówkami nieustannie. Warto jednak, szczególnie podczas długich i ciemnych zim, doświetlać go dodatkowo pozostawiając chociażby przy włączonej lampce.

Bateria czy solar | Demus - zegarki.pl

Zalecenia ogólne

Nieważne jest, czy posiadamy zegarek mechaniczny, automatyczny czy solarny — każdy wymaga podstawowej opieki, która wpłynie nie tylko na jego atrakcyjność, ale posłuży nam długie lata. Utrzymanie go w czystości ograniczy do minimum zniszczenia mechaniczne, wynikające z bezpośredniego użytkowania. Gdy bransoletę lub kopertę ubrudzimy — należy ją wytrzeć. Gdy zamoczymy — konieczne osuszmy. Werk podstawowego zegarka bez dodatkowych komplikacji to przeszło 70 ruchomych elementów, które wprawione są w nieustanny ruch. Dlatego serwisowanie jego wnętrza lepiej zostawić profesjonalistom. Nieważne jak wiele kamieni łożyskowych ma mechanizm, nieważne jak wysokiej klasy on jest — tylko systematyczna renowacja, smarowanie i kontrolowanie łożysk zagwarantuje wielopokoleniowe używanie czasomierza.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2732 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-27
Wszystko było perfect! Polecam
2024-02-25
Wszystko jak należy
pixel