Tego jeszcze nie widzieliście! Nietypowe formy zegarów ściennych

2021-06-21

Zegary ścienne na przestrzeni wieków przebyły długą drogę ewolucji. Zmieniały się formy, kolorystyka, mechanizmy, a nawet dodatkowe funkcjonalności, nieograniczające się jedynie do wskazywania godziny. Dziś zegary to nie tylko wyznaczniki czasu, ale również designerska ozdoba, która swoją stylistyką i charakterem przypomina bardziej małe dzieło sztuki niż funkcjonalny dodatek.

Krótka historia zegarów ściennych

Niegdyś zegary ścienne świadczyły o bogactwie i wysokim statusie społecznym. Wyposażone były w mechanizmy wahadłowe lub mechaniczne, ciesząc właścicieli rytmicznym, uspokajającym dźwiękiem wahadła i czystym, klasyczny, gongiem sygnalizującym wybicie konkretnej godziny. Później popularne były również zegary z kukułką o bardzo charakterystycznej formie, za których pracę odpowiadał mechanizm napędzany ciężarkami owiniętym wokół wału.

Dziś zegary ścienne zyskują drugie życie, a ich projektanci wychodzą poza klasyczny schemat, prezentując coraz to nowsze formy, znacznie odbiegające od klasycznych czasomierzy ściennych, jakie pamiętamy choćby z czasów PRL. Stylizowane są na modele vintage i retro, a także zyskują nowe, nieznane dotąd formy, jak np. zegary ścienne Karlsson.

Zegar z kukułką Karlsson Modern Cuckoo KA5768GR 41x22 cm

Zegar z kukułką Karlsson Modern Cuckoo KA5768GR

Awangarda i współczesny design wśród zegarów ściennych

Zerwanie ze sztywnymi kanonami zegarów ściennych dało początek niecodziennym kształtom, futurystycznym designom i odznaczającej się na tle prostej, białej ściany kolorystyce. Modne stały się zegary składające się z prostej tarczy bez indeksów lub modele wykonane z elementów, które najczęściej z zegarami nie są kojarzone jak np. koła od roweru. Ewolucji uległo również zastosowanie czasomierzy, które często przybierają formę ozdoby, obrazu, a nawet zabawki w przypadku kolorowych i poruszających się zegarów dla dzieci.

Zegary ścienne można również spotkać w formach, dedykowanych do konkretnego pomieszczenia w domu. Czasomierze kuchenne projektowane są w kształcie czajników, czy patelni, a zegary łazienkowe zdobione są tropikalnym motywem, lub np. projektowane w kształcie rozgwiazdy bądź muszli. Współcześnie projektantów nie ogranicza już żadna klasyczna forma, czy popularny niegdyś kanon. Modne jest łączenie różnych stylów i zestawianie ze sobą skrajnych elementów.

Zegar ścienny MPM Wheel E04.4107.8090 - 60 cm

Zegar ścienny MPM Wheel E04.4107.8090

Ewolucja formy - zegary ścienne bez tarczy

W ostatnich latach niezwykłą popularnością cieszą się również niestandardowe zegary naklejane. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość ułożenia i rozplanowania na ścianie według własnego uznania i projektu. Dostępne są wersje z indeksami lub z samymi wskazówki, do których pozostałe elementy dobieramy samodzielnie. Taki zegar ścienny świetnie sprawdzi się na przykład na tle drewnianej mapy świata albo eleganckiej fototapety.

Ogromną zaletą prostych, ascetycznych zegarów ściennych, jest możliwość dyskretnego wkomponowania ich w dosłownie każdą przestrzeń. Jeśli nie zależy nam na krzykliwym czasomierzu, niewielki zegar naklejany możemy zamontować w miejscu pozornie do tego nieprzeznaczonym jak m.in. stolik RTV, czy regał z książkami.

Zegar ścienny Karlsson Little Big Time Mini KA4348BK

Zegar ścienny Karlsson Little Big Time Mini KA4348BK

Modele spełniające oczekiwania

Oczywiście wybór zegara, czy też zegarów, jakie będą wzbogacać naszą przestrzeń i wystrój nie muszą ograniczać się do jednego, konkretnego fasonu. Obecnie design pozwala na swobodną zabawę formami, dzięki czemu każdy pokój możemy urządzić, wykorzystując cechy charakterystyczne różnych nurtów, tworząc własne kontrasty i style. Ciekawym przykładem oferującym cały przekrój różnych modeli są zegary MPM. W ich propozycjach znajdziemy klasyczne zegary ścienne w stylu kolonialnym, kolorowe czasomierze dziecięce, a nawet oszczędne i minimalistyczne zegary nowoczesne, czy stacje pogody.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2728 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-25
Wszystko jak należy
2024-02-22
Wszystko szybko i sprawnie, wcześniej robiłem zwrot, który też był bezproblemowy i szybki. Polecam z czystym sumieniem
pixel