Zegarek przestał działać - najpopularniejsze przyczyny

2021-11-26

W środku spotkania, na rodzinnej uroczystości lub w terenie, spoglądasz na tarczę swojego czasomierza i z rozczarowaniem odkrywasz, że wskazówka przestała się poruszać w najmniej odpowiednim momencie! W takiej sytuacji najczęściej myślimy, że zegarek zwyczajnie się popsuł. Czy aby na pewno? Koniecznie sprawdź, jakie mogą być najczęstsze przyczyny wstrzymania jego pracy i jak skutecznie sobie z nimi poradzić, bez wizyty u zegarmistrza.

Dlaczego czasomierz mógł przestać działać?

Wskazówki na twoim zegarku ani drgną? Nie panikuj! Najczęstszym powodem, dla którego urządzenie przestało działać, nie jest wcale uszkodzenie mechanizmu, a jego nieodpowiednie użytkowanie lub brak odpowiedniego zasilania. W takich przypadkach nawet bez fachowej wiedzy będziesz w stanie samodzielnie zlokalizować i usunąć źródło problemu. Bez względu na to, czy posiadasz zegarek automatyczny, czy zegarek kwarcowy, wizytę u zegarmistrza traktuj jako ostateczność.

Jednym z częstszych powodów, dlaczego zegarek przestał działać, bez względu na to, czy chodzi o modele automatyczne, kwarcowe, czy zegarki ręcznie nakręcane może być źle dociśnięta koronka. Jeśli dopiero co przedstawiłeś na swoim urządzeniu godzinę, możliwie, że między kopertą a koronką znajduje się przestrzeń, która spowodowała przerwę w pracy, lub znajduje się tam jakiś uniemożliwiający dociśnięcie pyłek, albo inne zabrudzenie. Jeśli mimo dociśnięcia koronki do końca czasomierz nie działa, zastanów się, w którą stronę kręciłeś pokrętłem. Niezwykle ważne jest, by wskazówki poruszały się zgodnie ze swoim naturalnym ruchem, gdyż w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia mechanizmu.

Prowadzisz aktywny tryb życia? Zastanów się, czy w ostatnim czasie twój zegarek damski lub zegarek męski nie był narażony na nadmierne przeciążenia jak częste urazy mechaniczne, wstrząsy czy kontakt z wodą na zbyt dużej głębokości. W takiej sytuacji mogło dojść do rozregulowania czasomierza lub w skrajnych przypadkach do jego uszkodzenia.

werk zegarka

Zegarki kwarcowe

Modele kwarcowe jak m.in. przedstawiciele marki Casio czy bardziej klasyczne czasomierze Alfex, uważane są za jedne z najdokładniejszych, za sprawą energii pochodzącej z wymiennej baterii. Niestety, nie jest możliwe, by precyzyjnie oszacować długość jej żywotności, dlatego warto zwracać uwagę na takie objawy jak zbyt częste opóźnienia lub zmienna praca sekundnika.

Dlaczego zegarek przestał działać? W przypadku nowo zakupionych czasomierzy mechanizm może zatrzymać się gdy zakupiliśmy model powystawowy lub taki, który długo leżał w sklepie bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dzieje się tak bardzo często w przypadku atrakcyjnie wyglądających modeli, jak zegarek męski Alfex 5569-709 czy też zegarek męski G-SHOCK Rui Hachimura GM 110RH 1AER, które wystawione na witrynę sklepową przyciągają klientów już z daleka.

Zegarki automatyczne

Automatyczne zegarki Vostok Europe lub modele prestiżowej marki Aviator gwarantują nieprzerwaną pracę, pod warunkiem, że codziennie będziesz mieć je na swoim nadgarstku. Ich mechanizmy zasilane są podcza każdego ruchu, za sprawą wirującego rotora. Co więcej, czasomierze takie jak zegarek męski Vostok Europe Anchar NH35-510A587 oraz zegarek męski Aviator Douglas Day Date 41 V.3.35.2.275.4 gwarantują minimum 40-godzinną rezerwę chodu, podczas której mogą być pozostawione w bezruchu, bez obaw o ich zatrzymanie.

Przyczyną, dlaczego zegarek przestał działać, może być przekroczenie maksymalnego czasu rezerwy. Oczywiście możesz ponownie wprowadzić mechanizm w ruch, wystarczy jedynie założyć go na nadgarstek i kilkukrotnie poruszyć ręką. Jeśli pomimo wykonania tej czynności wskazówki wciąż tkwią w bezruchu, pokręć kilkukrotnie koronką w prawą stronę.

Zegarki mechaniczne

Co wyróżnia zegarki ręcznie nakręcane na tle innych czasomierzy? Przede wszystkim nie są zasilane ani za pomocą baterii, ani samonakręcającego się wahnika. O ruch swojego urządzenia musisz zadbać samodzielnie, za pomocą ręcznego nakręcania. Aby zagwarantować ciągłość pracy takim modelom jak zegarek męski Adriatica Worldchampion A1964.5253MLE, czy zegarek męski OrientStar SDX00002W0 najlepiej ustalić stałą godzinę ich nakręcania, np. codziennie rano po przebudzeniu.

Jak prawidłowo nakręcać mechanizm czasomierzy marki Orient Star lub Adriatica? Przede wszystkim bardzo delikatnie! Zbyt gwałtowne i silne ruchy mogą go trwale uszkodzić, prowadząc do opóźnień lub całkowitego zatrzymania pracy. Ważne są również pewne, płynne ruchy, zgodnie ze wskazówkami zegara, do momentu osiągnięcia minimalnego oporu koronki.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2899 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Wszystko bezproblemowo. Przesyłka na czas.
2024-06-17
Super zakup i szybkość realizacji
pixel